Šest meseci pre vesti da su Novak Đoković i Goran Ivanišević okončali saradnju najuspešniji hrvatski teniser je na konferenciji za medije po osvanjanju US opena rekao: Sada mogu i otkaz da dam jer smo sve osvojili, a znam da čelindžere i fjučerse neće igrati… Sve smo osvojili.
I zaista Goran i Novak su dostigli vrh. Pod njegovim budnim okom Đoković je dodatno unapredio već moćan igrački arsenal i postao najbolji igrač u istoriji tenisa, teniser sa najviše nedelja na čelu ATP liste (417). Poslednja od devet grend slem titula koji je dvojac sa Balkana osvojio tokom četiri i po godine zajedničke saradnje bila je rekordna 24. Broj koji će teško biti nadmašen za našeg života.
Đoković i Ivanišević okončali saradnju
Pride, pomenuti dvojac je trijumfovao na 60% najvećih turnira (9/15), s tim što na tri Novak nije nastupao (Vimbldon 2020 nije igrao zbog pandemije koronavirusa, kao ni na Australijan openu i US openu 2022 zbog vakcinalnog statusa). Nizali su se i trofeji na Masters turnirima (9) kao i iz kategorije 500 i 250 (6), uz bitnu ogradu – Novak je u poslednjih tri godine sve više smanjivao broj turnira na kojima je nastupao.
Pitanje je da je da li je i koliko više uspeha mogao da postigne tandem sa Balkana da je Đoković igrao po punom kalendaru.
Zbog toga se posle okončanja najuspešnije saradnje u karijeri srpskog asa postavlja pitanje: Šta je sledeće za Đokovića?
EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDI potpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.
Ivanišević se priključio Đokovićevom timu u prvoj nedelji Vimbldona 2019. godine uz srpskog tenisera iskusio najblistavije, ali i najteže trenutke u Novakovoj karijeri, kao što su diskvalifikacija sa US opena, deportacija iz Australije, pa i nedavni poraz od Janika Sinera u Melburnu koji je i bio inicijalna kapisla za raskid saradnje pomenutog dvojca, do kog je zvanično došlo posle razočarenja i eliminacije u trećem kolu Indijan Velsa, gde je Đoković saopštio Ivaniševiću da više neće biti njegov trener, tako da je američka turneja imala obrise oproštajne, piše “Jutarnji list”.
Lošiji rezultati u finišu prošle sezone, “rezovi” u timu srpskog tenisera (dolazak novog menadžera Marka Madena, promena fizioterapeuta) na neki način je najavila da Novak razmišlja o promenama koji bi možda mogli da mu pruže nove izvore motivacije u poznoj fazi karijere.
Sport, posebno kada sarađujete sa najvećima ne trpi neuspeh, niti se živi od stare slave. Posebno ne kada ste zaduženi za karijeru velikana kao što je Novak Đoković. Oproštajna turneja po SAD neslavno se završila porazom od autsajdera Luke Nardija, ali to nije uticalo na odnos dvojice velikih sportista koji su se rastali u prijateljskom tonu.
„Goran i ja smo pre nekoliko dana rešili da prestanemo da sarađujemo. Hemija na terenu imala je uspone i padove, ali naše prijateljstvo je oduvek bilo čvrsto kao stena. U stvari, ponosan sam na to – nisam siguran da je i on: osim što smo osvajali turnire skupa, imali smo i bitku sa strane u čoveče ne ljuti se (društvena igra, prim. aut) mnogo godina. I taj turnir se za nas ne završava nikada“.
„Jasno se sećam momenta kada sam pozvao Gorana da bude deo mog tima. Bilo je to još 2018, Marjan (Vajda) i ja smo tražili inovacije i neku magiju za servis u našem tandemu. Ne samo da smo doneli servis, već i mnogo smeha, zabave, broj jedan na kraju godine, oborene rekorde, još 12 grend slem titula (i nekoliko finala) otad. Da li sam spomenuo i malo drame takođe?“, napisao je Novak.
Doduše, napravio je mali previd (rade od 2019, uzeli su zajedno devet slemova). Svodeći utiske Ivaniševiću valja skinuti kapu. Uspeo je da donese nadgradnju već tad skoro pa savršenom teniseru kakav je Đoković (servis i volej), ali i preko potrebnu dozu motivacije posle godina uspeha sa Marijanom Vajdom i Borisom Bekerom.
Govoreći za “Eurosport” uoči prošlogodišnjeg mastersa u Parizu Nole je na neki način po prvi put nagovestio da bi moglo doći do promena.
“Treba mi još više dodatne motivacije danas u ovoj kasnijoj fazi karijere, nego što mi je bilo potrebno pre pet ili 10 godina. Stvari su drugačije. Moj život je evoluirao. Goran i ostatak tima pokušavaju da pronađu nove načine da me motivišu”,
Imala je veza Đokovića i Ivaniševića uspone i padove, često je Goran bio meta ispada i besnih reakcija, ali nema dileme da je Hrvat imao centralno mesto u pisanju najslavnijih stranica uspeha u Novakovoj karijeri.
„Kakav je Novak? Opisao bih ga kao direktora neke korporacije. Uspesi su ga izdvojili od drugih, ali zavisi od profita. Kao što gubici utiču na kompaniju, tako utiču i na njega. Ako gubi, pada mu tržišni udeo i pada na lestvici. A Đoković, kao i svaki vrhunski teniser, to teško podnosi“, rekao je Ivanišević krajem prošle godine u intervjuu za “We are tennis” i dodao:
“Puno je toga o čemu ne mogu da pričam. Ali tu smo, još uvek smo živi. Moje srce je i dalje u redu. Iako, već sam čovek u godinama i morao bih više da pazim na njega”.
“Nije lako sa njim, pogotovo kad mu stvari ne idu na ruku. Jednom nas je tri dana vezao lisicama, mučio nas i čupao nam nokte”, rekao je primera radi Ivanišević posle Novakovog osvajanje Rolan Garosa.
Prokomentarisao je 52-godišnji Splićanin i “ispade” Đokovića prema njemu i ostatku tima.
„Ljut sam na njega samo ako nekada bez razloga viče na nas, ali znam da nije lako da se nosi sa porazom. On se bori sam sa sobom. Jasno mi je da mu nije lako da se motiviše jer je već osvojio sve, ali baš uvek uspe da pronađe motivaciju“, reči su Ivaniševića.
Ponovni pronalazak motivacije, taj delikatni zadatak sada je opet pred Novakom po raskidu saradnje sa dugogodišnjim trenerom.
U 37. godini i sa biografijom kakva verovatno skoro neće biti ponovljena, ne treba očekivati da če Đoković praviti drastične promene u igri. Pred njim je najvažniji turnir koji mu nedostaje u bogatoj riznici, Olimpijske igre i deluje da je rastanak sa treneru pre svega “šok terapija”.
Novaku je potreban neko ko će ga ponovo stimulisati i u trenutku kada više nema nikome ništa da dokazuje novim pristupom pokrenuti i motivisati da nastavi da pruža maksimum u borbi za najveće titule kako bi dodatno zacementirao već legendarni status i ponovo pronašao izvor motivacije za nastavak karijere.
Na jučerašnjem treningu na Košutnjaku, sa njim je bio Nenad Zimonjić, i moguće je da će on biti uz Novaka u prelaznom periodu na narednim turnirima.
Tu su i Marko Paniki, kondicioni trener i mnogo više od toga, kao i Karlos Gomez Erera – prošlogodišnji sparing partner, a sada i agent – takođe će imati bitnu ulogu u periodu ispred nas.
Žurbe meće biti, sledi period planiranja, razgovora, vaganja među mnoštvom kandidata, posle čega bi trebalo da bude poznato ko će biti novi glavnokomandujući u Đokovićevom boksu.
Da li će se Novak okrenuti “proverenim opcijama (Vajda, Beker, možda i Agasi?) ili “svežoj krvi” zna samo 36-godišnji Beograđanin.
Nastavak 2024. godine će itekako biti izazovna za srpskog tenisera. Želja za osvajanjem kalendarskog slema je nasuporot prethodnim pokušajima (2021. i minule godine) ugašena na prvoj stepenici, ali pred Đokovićem ostaje monumentalni cilj – Pariz.
Olimpijsko zlato jedini je veliki trofej koji Novaku nedostaje u karijeri, a kako se nalazi na pragu 37. rođendana teško je očekivati da će kroz četiri godine (ukoliko i dalje bude igrao) biti u boljoj situaciji za osvajanje istog.
Usput, za ponovni pronalazak motivacije i fokusa mogla bi da mu posluži borba sa zahuktalim Sinerom i Alkarasom koji su “namirisali krv” i ranjivost do skoro neprikosnovenog vladara tenisa.
Đoković sa Banovog brda ka Monte Karlu (FOTO)
Novak ima priliku da u nastavku sezone dokaže da je i dalje najbolji. Prva sledeća prilika je masters u Monte Karlu koji počinje 7. aprila. Ujedno reč je o početku sezone na šljaci koja će kulminirati olimpijskim turnirom u Parizu koji je ključna tačka Đokovićeve sezone – možda i ostatka karijere?
Bonus video:


