Povlačenja legendi, neki, novi klinci, zabrane, bitka starih lavova. Uoči istorijske 2023. godine koja će nam najverovatnije dati odgovor ko je najbolji teniser svih vremena (GOAT) sumiramo utiske o teniskoj 2022. godini.
Godina je počela sada već tradicionalnim ATP kupom u Australiji koji je na iznenađenje mnogih osvojila Kanada savladavši Španiju u finalu. Bio je to povratak ovog turnira nakon jednogodišnje pauze zbog koronavirusa, ali apsolutno niko nije bio spreman za ono što je usledilo.
U tom trenutku najbolji teniser sveta, Novak Đoković otputovao je u Melburn na Australjien open na kojem je kao prvi favorit trebao da pojuri jubilarnu, 10. titulu. Umesto toga, izbio je skandal neviđenih razmera.
Uoči turnira uslov za nastup bila je vakcinacija protiv koronavirusa ili specijalno „medicinsko izuzeće“ koje je Novak dobio, ali Đoković je najpre zadržan na aerodromu, zatim prebačen u imigracioni pritvor, ostavo je bez vize, prošao kroz sudski proces koji je na kraju izgubio. Odbijeno mu je pravo nastupa i deportovan je iz Australije. To je bio samo početak agonije.
Interesantno, ali gotovo niko od Novakovih kolega sa ATP tura,čast izuzecima, nije stao u odbranu srpskog tenisera, koji je na kraju dobio neočekivanu podršku od Nika Kirjosa sa kojim je godinama bio „na nož“. Ispostaviće se da je to bio početak „bromanse“.
U odsustvu Đokovića u finalu Australijen opena su se sastali Danil Medvedev koji je bio viđen kao prvi favorit za osvajanje, i Rafael Nadal.
Medvedev je imao velikih 2:0 u setovima ali je neverovatni Nadal uspeo da se vrati, preokrene i stigne do svoje 21. grend slem titule u karijeri. Tako je prestigao Novaka i Rodžera Federera koji su ostali na po 20 najvećih titula.
U ženskoj konkurenciji do titule je stigla Ešli Barti, da bi zatim šokirala svet odlukom da se penzioniše u 26. godini. Zbog toga je zasijala jedna druga, poljska zvezda, ali o tome nešto kasnije.
U dubl konkurenciji muških parova do titule je stigao Nik Kirjos zajedno sa Tanasijem Kokinakisom čime je najavio neslućeni uspon koji će uslediti u nastavku sezone.
Zatim su usledili Masters tutniri u Sjedinjenim Američkim Državama, Majami i Indijan Vels. U Majamiju je do titule stigao Karlos Alkaras, a to je bio samo početak bajke za senzaciju iz Mursije. U Indijan Velsu slavio je Tejlor Fric ispred povređenog Nadala, čime je najavljen uspon „nekih novih klinaca“ na „štetu“ Đokovića i Nadala.
Srpski teniser dugo se oporavljao od šoka iz Australije, što se moglo videti i po njegovom povratku na Srbija openu kada je delovao dosta „zarđalo“. U finalu je poražen od Andreja Rubljova.
Zatim je usledio Masters u Monte Karlu gde je Novak eliminisan u drugom kolu, Nadal nije ni nastupao zbog povrede abdomena, a titulu je osvojio Stefanos Cicipas.
Na Mastersu u Madridu stigla je potvrda – Alkaras nije više samo budućnsot već sadašnjost tenisa!
Španac je nakon Majamija osvojio i turnir u domovini, a na putu do titulu „tukao“ je Nadala, Aleksandra Zvereva i u finalu Đokovića.
U Rimu je konačno usledio povratak „starog Novaka“ koji je uz veoma visok nivo igre osvojio titulu pobedom nad Cicipasom. Nadal s druge strane je eliminisan u drugom kolu od strane Denisa Šapovalova nakon čega je javno izneo činjencu da mu je stopalo „uništeno“ i da nije optimista pred drugi grend slem u sezoni.
S velikim nestrpljenjem čekao se Rolan Garos na kojem je Đoković branio titulu, a zbog povrede Nadala ponovo je viđen kao prvi favorit.
Nadal je ipak zaigrao zahvaljujući inekcijama koje su uspavale nerve u njegovom stopalu, a zatim počeo redom da „gazi“ protivnike.
U četvrtfinalu je rutinski savladao Novaka sa 3:1 čime je ugasio nade srpskog tenisera u izjednačenje u grend slem trci.
Polufinalni meč između njega i Zvereva imao je potencijal da postane najbolji meč svih vremena, nepuna dva seta trajala su više od 3 sata, ali u taj-brejku tog drugog seta nemački teniser doživeo je tešku povredu ligamenata nakon čega je završio sezonu.
Treba istaći i da je Zverev igrao na neverovatno visokom nivou, i zaista je imao šanse možda i da savlada Nadala. Ostaje veliki žal što ljubitelji tenisa nisu mogli da isprate ovaj duel do kraja.
U finalu Nadal je lako izašao na kraj sa Kasperom Rudom kojem je prepustio samo šest gemova. Tako je „otpisani“ Rafa osvojio oba grend slema u novoj sezoni, a Rolan Garos po rekordni, 14. put.
U konkurenciji dama neverovatna Iga Švjontek (novi svetski broj 1) koja je dominirala WTA turom od penzionisanja Barti razbila je Koko Gof i stigla do 35 utastopne pobede u sezoni.
Usput je osvojila čak šest turnira, u Dohi,Indijan Velsu, Majamiju,Štutgartu,Rimu i na kraju Rolan Garos.
Zatim je usledio Vimbldon, koji je na neki način bio prekretnica sezone.
Uoči turnira, nakon meseci spekulacije i razgovora i definitivno je potvrđena zabrana za ruske i beloruske tenisere, dok je ATP na to odgovorio oduzimanjem bodova, pa se u Londonu igralo za prestiž i novčanu nagradu.
To je dodatno uzdrmalo Novaka Đokovića koji je ostao bez još dve hiljade bodova, pošto je branio titulu osvojenu prošle godine. Ispostaviće se da je na kraju i odbranio titulu, sustigao Nadala na jedan grend slem zaostatka, ali kada se podvuče crta, u tom trenutku ostao je bez četiri hiljade bodova samo sa grend slemova…
U finalu je savladao Kirjosa koji je igrao tenis života, a interesantno njih dvojica postali su čak i prijatelji, što je do pre samo šest meseci bilo nezamislivo.
U konkurenciji dama titulu je osvojila Elena Ribakina (ironija, ruskog porekla..) pobedom nad Ons Žabur. Takođe, Serena Vilijams vratila se na teren posle tačno godinu dana od povrede koju je doživela upravo na Vimbldonu 2021. i najavila da će karijeru završiti nakon US opena.
Kad se podvuče crta, da je Nadal kojim slučajem osvojio titulu u Londonu, imao bi tri grend slema „viška“ u odnosu na Đokovića, i verovatno bi već bio nedostižan. Ovako, Novak je zadržao priključak, pokazao da je pobedio duhove iz Melburna i uneo veliku dramu u trku za GOAT-a.
Usledili su turniri Mastersi u Kanadi i Sinsinatiju, na kojima Novak ponovo nije igrao zbog svog vakcinalnog statusa, uz Nadala (igrao u Sinsinatiju) i Zvereva koji nisu nastupali zbog povrede.
Priliku da zasijaju imali su neki drugi momci, ali malo ko je mogao da očekuje trijumfe Pabla Karenja-Buste i Borne Ćorića.
Najpre je Karenjo-Busta osvojio Masters u Kanadi pobedom nad Hubertom Hurkačem, dok je Ćorić bio najprijatnije iznenađenje možda čak i cele sezone.
U Sinsinati je stigao kao 152. teniser sveta, sa godinu dana borbe sa povredom ramena iza sebe, a onda su redom padali – Lorenco Museti, Nadal, Bautista-Agut, Feliks Ože-Alijasim, Kameron Nori i Stefanos Cicipas.
Neverovatan podvig naparvio je Ćorić i pokazao da na njega itekako treba da se računa.
Zatim je došlo vreme za poslednji grend slem u sezoni – US open.
Ponovo na njemu nije bilo Đokovića, i time je srpski tensier zvanično ostao bez još 1200 bodova (ukupno 5200 sa tri grend slema) bez da je uopšte imao priliku da ih odbrani – nezamislivo.
Dve velike stvari dogodile su se u Njujorku.
Serena Vilijams je završila bogatu karijeru u (do tada) najemotivnijem trenutku godine porazom od Ajle Tomljanović u trećem kolu.
Vilijams je prvi grend slem trofej osvojila davne 1999. godine a u karijeri ih je osvojila ukupno 23- sedam Australijan opena, tri Rolan Garosa, sedam Vimbldona i šest US opena. Ostaće upamćena kao verovatno najdominantnija igračica u istoriji ženskog tenisa.
S druge strane Karlos Alkaras postao je najmlađi svetski broj 1 u istoriji tenisa osvajanjem US opena sa 19 godina i 214 dana. To je takođe bio njegov prvi grend slem u karijeri. U finalu je savladao Kaspera Ruda sa 3:1, a interesantno Rud je tako igrao dva grend slem finala u jednoj godini, što je ogroman uspeh. Rafael Nadal eliminisan je u četvrtfinalu od Frensisa Tijafoa i tako je postalo jasno da u narednu sezonu ulazimo sa bilansom – Nadal 22 grend slem trofeja, Đoković 21.
U konkurenciji dama Iga Švjontek se vratila na pobednički kolosek nakon nešto slabijih izdanja na Vimbldonu i u Varšavi, a u finalu je savladala Ons Žabur, stigla do druge grend slem titule u sezoni i potvrdila da je neprikosnovena u ženskom tenisu.
Zatim je usledila serija nekoliko manjih turnira iz serije 250 i 500.
Đoković nije nastupao od osvajanja Vimbldona pa je sezonu nastavio nakon dva meseca pauze nastupom u ATP 250 turniru u Tel Avivu, Savladao je Marina Čilića i osvojio 89. titulu u karijeri.
Zatim je na turniru serije 500 u Astani savladao Cicipasa po treći put u finalima ove godine, da bi se potom uputio u Pariz na Masters iz serije 1000 – poslednji turnir pred Završni Masters u sezoni.
Pre toga, usledio je potres u svetu tenisa. Rodžer Federer objavio je emotivan snimak u kojem je najavio da će završiti karijeru na predstojećoj egzibiciji, Lejver kupu.
Švajcarski maestro nije igrao takmičarski tenis više od godinu dana u tom trenutku, i shvatio je da su ga godine stigle i da od povrede kolena ipak neće uspeti da se oporavi u 41. godini
Ceo turnir je protekao u znaku Federera. Oči čitavog sveta bile su uprte u njega, a najelegantniji teniser svih vremena poslednji meč u karijeri odigrao je zajedno sa najvećim rivalom, Rafaelom Nadalom.
Njih dvojica nažalsot su izgubili meč u dubl konkurenciji ali je Rodžerr dobio oproštaj kakav je zaslužio, nabijen emocijama, suzama uz veliku podršku najvećih rivala.
Federer je u karijeri osvojio 20 grend slem titula, šest Australijan opena, jedan Rolan Garos, osam Vimbldona i pet US opena. Sveukupno osvojio je 103 titule, i po tome je rekorder. Ostali rekordi sada su u rukama Đokovića i Nadala koji i dalje vode poteru za zvanje najboljeg svih vremena.
Tako smo se u jednoj turbulentnoj godini oprostili od dve istinske legende „belog sporta“.
Zatim je na Mastersu u Parizu svoj trenutak slave imao mladi Holger Rune. Eliminisao je Karlosa Alkarasa u drugom kolu turnira, a Španac je zbog povrede bio prinuđen da završi sezonu bez nastupa na Mastersu u Torinu.
Đoković se prilično rutinski „prošetao“ do finala, Rune je eliminisao još nekoliko velikih imena, a zatim odigrao maestralno i u finalu, nadoknadio set zaostatka i osvojio trofej. Norvežanin je tako najavio da je i pred njim svetla budućnost.
Na poslednjem turniru godine u Torinu, Alkaras je krunisan kao prvi teniser sveta, a Novak Đoković izjednačio je rekord Rodžera Federera po broju osvojenih Završnih turnira – obojica sada imaju po šest.
U finalu je savladao Norvežanina, Kaspera Ruda sa 7:5, 6:3 i pokazao da je uprkos zabranama i gubitku bodova u ovom trenutku on najbolji igrač na svetu. „Mladi lavovi“ nek još malo sačekaju.
Đoković je sezonu završio na 5. mestu ATP liste. Na kraju sezone mnogi od njegovih kolega istakli su da ATP lista „ne pokazuje pravo stanje stvari“ te da je Novak zapravo pravi broj 1.
Tačku na tenisku 2022. godinu stavili su Kanađani osvajanjem Dejvis Kupa. Interesantno na isti način samo je u pitanju bio ATP kup je i počela godina u svetu tenisa.S druge strane, Bili Džin King kup su po prvi put u istoriji osvojile teniserke Švajcarske pobedom nad Australijom.
Pred nama je sada možda i istorijska 2023. godina. U njoj bi po svemu dudeći mogli da dobijemo odgovor na pitanje ko je najbolji teniser svih vremena. Razlika između Đokovića i Nadala je jedan “slem”, dok će ceo svet s iščekivanjem pratiti i razvoj Karlosa Alkarasa koji ima veoma težak zadatak da ponovi prošlu sezonu. Pažljivo će se pratiti i Aleksandar Zverev koji se vraća nakon teške povrede, a pre nje bio je u top 3 igrača sveta. Narednih 11 meseci pokazaće nam i da li je još neko od “mladih lavova” spreman za “svojih pet minuta”.