Moka Slavnić oseća zlato u vazduhu: Prošlo je previše vremena... Imamo najboljeg, pa šta nam još treba?! Moja slabost je Filip Petrušev

Prvo zlato na Evropskom prvenstvu reprezentacija Jugoslavije je osvojila davne 1973. godine u Barseloni. Skoro pola veka kasnije svi se nadamo da će po deveti put trofej namenjen najboljem timu Starog kontinenta stići u Beograd. Iskusno oko Zorana Moke Slavnića, koji je bio deo prve zlatne generacije na evropskoj smotri, zapaža da bi Nikola Jokić i družina mogli da prekinu post dug 24 godine. Toliko je prošlo od Istanbula i poslednjeg zlata na Evrobasketu, a Riga je grad koji miriše na istoriju. Uveren je legendarni Moka da Srbija ume, zna i može da dođe do pehara.

Meridian sport ti donosi BONUS DOBRODOŠLICE – do 6.500 DINARA uz dva dana igre bez depozita!

“Nikad nismo bili bliži zlatu. Realno očekujemo trofej. Dobri smo i lepo igramo, tako da zaista sa mnogo optimizma dočekujemo ovo Evropsko prvenstvo. Skoro je neverovatno da 24 godine nismo bili prvaci Evrope?! Malo je previše… Sada je došlo pravo vreme, da ne prezaju za dve godine”, rekao je Slavnić za Meridian sport.

Apsolutni lider ekipe Svetislava Pešića je trostruki MVP najjače lige sveta.

Jokić me vraća u moje doba. Tu košarku koju igra, to je bogomdana kreacija… Prvi ja to obožavam i volim. Sport se igra za publiku, a on to radi na najlepši način i pored toga ima rezultat. Nisam bio zadovoljan pre sa njegovim brojem odaziva za reprezentaciju, ali sada se poboljšao. Uvek sam ga poštovao i cenio kao igrača, a sada ga i više volim kao čoveka”.

Moka je apostrofirao da Jokić ne može sam, odnosno da je snažna podrška, koju je uveren da ima, od krucijalnog značaja.

“Tristan mi se veoma dopao, oba Jovića takođe, Bogdan je igrač potvrđene klase. Da ne govorim o momcima koji su odavno sa ekipom, kao što je Milutinov. Mnogo očekujem od Petruševa. On je moja slabost i bez konkurencije najbolja četvorka u Evropi, ali pošto je trenerski posao u velikoj recesiji, mnogi to ne vide i žao mi je zbog toga. Gudurić kao šampion Evrope je pun samopouzdanja, Mislim da Vasa neće ići ili mi bar tako deluje. Mnogo bi mi bilo žao zbog toga, jer je on željan košarke”.

Svetislav Pešić je kormilar i čovek kojeg Slavnić veoma dobro poznaje.

“Kari je proverena škola – jugoslovenska. Napravljena je hemija između njega i igrača. Više puta sam govorio malo kroz šalu, malo ozbiljno – šta će ti dobar trener, daj mi taličnog. On je dva meseca stariji od mene, zajedno smo gradili klupsku karijeru i mnogo poštujem tu školu, za koju znam koliko je dala i koliko zna. Ja nisam mogao da tražim da budem taličan kao trener. Bio sam taličan kao igrač, pa mnogo je dva puta. Bog je tačno odredio – mnogo bi ti bilo da sve to isto budeš i kao trener. Lepo me je iskažnjavao, a nadam se da košarka nije izgubila“.

Narativ koji se stvorio oko reprezentacije je takav da deluje da je samo zlato uspeh na predstojećem Evropskom prvenstvu. Sami su “krivi”, jer godinama unazad oduševljavaju svojim partijama i dokazuju iz dana u dan da su spremni za najveće domete.

“Niko ne pamti drugog. Ko pamti finalistu Vimbldona? Uvek se pamte samo osvajači. Svaka medalja je teoretski uspeh, ali ću posle šampionata reći, kada budem video druge i ako vidim da smo najbolji, kao što deluje da jesmo, a ne uzmemo zlato – onda će sve osim trofeja biti neuspeh. Imamo najboljeg igrača sveta, pa šta treba još da imamo?

Za kraj priče o reprezentaciji, istakao je Slavnić važnost jedne utakmice, koja može da odredi sudbinu tima.

“Problem može da nam se desi u četvrtfinalu, da imaš loš dan i da ostaneš bez medalje. Nadam se da se to neće desiti, jer opet loš dan ne dolazi tek tako. To miislim da je jedina opasnost koja nam preti”.

Osim što je ikona srpske košarke, Moka Slavnić je ostavio neizbrisiv trag na Malom Kalemegdanu, koji je nedavno dočekao vest da dugogodišnji kapiten napušta svoju drugu kuću. Branko Lazić više neće nositi dres crveno-belih, a bivši trener i igrač Zvezde se osvrnuo na eru koja je završena.

“Rekorder. Primereno ponašanje, zahvalan igrač na terenu, muž, otac… Moralo je da dođe vreme da ode iz Zvezde. Dolaze mlađi, bolji… I to je prirodno! Nije bio megazvezda, a uspeo je da bude upamćen i skrene pažnju na sebe. Njegova hrabrost je uvek dobrodošla za saigrače, jer igrači vole kada pored sebe vide hrabre igrače, a Branko spada u tu kategoriju. Takvi igrači su uvek potrebni i cenjeni u svakom klubu, da daju doprinos svojim prisustvom, podižu moral i daju hrabrost celoj ekipi, tako da zbog toga ni ne čudi što je bio 14 sezona u klubu“.

Simonović ustaje na pomen Lazića: Zvezda da povuče Brankov dres! Meni je teže što odlazi nego njemu…

Nije bio previše sentimentalan, jer je čovek koji gleda u sutra, a ne u juče. Epitete koji su danas postali možda i previše korišćeni, ne voli da koristi.

“Legenda je teška reč. I za mene kažu legenda, a ja se ne slažem sa tim. Kažem, nemoj tako.. Kaži jedan od boljih igrača. Branka ćemo upamtiti kao igrača koji je obeležio više od decenije. Po trajanju je svakako legenda u nekom mikrosistemu. Možda će neko drugi da negira moje mišljenje, ali ja to tako gledam. Jedan od najvažnijih faktora je tužina trajanja, što je on svakako ispunio. Svi koji smo igrali u prošlosti ne treba da budemo zaboravljeni, ali na scenu stupaju novi”, zaključio je Moka Slavnić za Meridian sport.

Bonus video:

2 Komentara

    Moka zna da je doslo vreme da Srbija osvoji zlato

    To svi znamo odlicno ali treba još svega pored dobrog igrača i dobre igre i mnogo srece ..biće tesko

Postavi odgovor