Zapanjujuće tri milijarde funti! Baš toliko iznosi ukupan finansijski gubitak klubova engleskog Čempionšipa u poslednjih deset godina. Da bi ova astronomska cifra bila jasnija – za taj novac moglo bi da se kupi 12.000 prosečnih kuća ili 760 luksuznih imanja u Mejferu, najskupljem delu Londona.
Druga liga Engleske postala je pravo finansijsko bure baruta, što pokazuje i istraživanje BBC-a. U sezoni 2024/25, samo tri kluba su uspela da ostvare profit, a i to je nerealna slika. Stouk je, primera radi, završio u plusu isključivo zato što je vlasnik Džon Kouts oprostio dug od 90 miliona funti kako bi “peglao” klupske minuse.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
Koliko je situacija alarmantna najbolje svedoče reči Majkla Ajznera, predsednika Portsmuta i bivšeg izvršnog direktora kompanije Dizni, koji upozorava na scenario sudnjeg dana.
“Nijedan klub ne može dugoročno da preživi u ovakvom sistemu i ako se ovo nastavi, dogodiće se katastrofa. Nad engleskom fudbalskom piramidom nadvili su se tamni oblaci i čini mi se da bi moglo da dođe do potpunog kolapsa u kojem će preživeti samo Premijer liga”, jasan je Ajzner.
Od 2006. godine pa do danas, drugoligaši su napravili minus od neverovatne 4,3 milijarde funti. Kultura prekomernog trošenja dovela je do toga da u većini sezona ukupni troškovi plata premašuju celokupne prihode klubova, a razlog za takvo srljanje u ambis je jurnjava za “obećanom zemljom” – Premijer ligom. Finansijski stručnjak Kiran Megvajer to slikovito opisuje kao “kupovinu tiketa za Evromilion”, jer prelazak u viši rang garantuje TV prava od 106 miliona funti, u poređenju sa sićušnih 12 miliona u Čempionšipu.

Ipak, jurnjava za tim bogatstvom mnoge je dovela do ivice gašenja… Lester je u proteklih pet godina potrošio najviše i zabeležio gubitke od čak 305,7 miliona funti, zbog čega mu je ove sezone oduzeto šest bodova i preti mu strmoglav pad u Ligu 1. Sličnu, ako ne i goru sudbinu doživeo je Šefild Venzdej. “Sove” su u oktobru 2025. godine otišle u stečaj nakon što je vlasnik Dejfon Čansiri izgubio 200 miliona funti tokom desetogodišnje vladavine. Zbog kršenja pravila, Šefildu je oduzeto 18 bodova, a njihovo ispadanje u treći rang krajem februara postalo je najranije u bogatoj istoriji engleskog fudbala.
Februarska tragedija u Engleskoj: Jedan od najuglednijih klubova matematički ispao
Klubovi poput Notingem Foresta, Fulama, Lidsa i Sautemptona su takođe beležili ogromne minuse, dok velikani poput Bristola, Prestona i KPR-a ne znaju za profit već pet uzastopnih sezona.
Sistem trenutno opstaje isključivo na dobroj volji prebogatih vlasnika koji nemilice saniraju dugove i ubacuju novac za koji znaju da im se nikada neće vratiti. Ipak, stručnjaci upozoravaju – onog trenutka kada bogataši odluče da zavrnu slavinu i prestanu da subvencionišu ovaj neodrživi model, velika većina klubova Čempionšipa bi bukvalno ostala bez prebijenog penija u roku od samo šest nedelja.
Čempionšip kakav znamo odlazi u istoriju – promena pravila posle 37 godina
BONUS VIDEO:



kristijan
Ovo su stvarno ogromne pare bačene
nora
Videćemo hoce li se naći neko rešenje za ovaj problem, klubovi mnogo troše i gube
nevena
Englezi u poslednje vreme posluju sa gubitcima, nesto mora da se menja i kod njih
milica
Cempionsip je najbolje drugoligasko takmičenje na svetu, ali i na osnovu toga imaju gubitke