Posle rezultatski nevažne utakmice u Istanbulu, Crvena zvezda je završila grupnu fazu Evrokupa i nastaviće takmičenje u Top 16 fazi.
Pobeda nad Galatasarajem 100:83 nije imala nikakav rezultatski značaj, ali je s obzirom na odnose dva kluba simbolički jako bitna. U ovom trijumfu istakli su se Bili Beron sa 20 poena, te Reglend sa 18 i Simanić sa 17.
SVAKO VEČE NAJBOLJE KVOTE NA NAJBOLJU KOŠARKU
Crveno-beli će se za mesto u četvrtfinalu boriti sa Valensijom, Unikahom i najverovatnije Limožom, a Evrokup je bio koristan za crveno-bele jer je razotkrio mane ovog tima. Šta je bio problem i na čemu se mora raditi?
SKOK
Cirbes je dokazan kvalitet, Odžo i Ristić ogromni potencijali i po automatizmu se smatralo da će Zvezda dominirati pod košem. To se ne dešava. Tim Milana Tomića je samo u mečevima sa Andorom i Monakom u Beogradu domirao pod košem sa 12 i 13 skokova više od protivnika. Tu treba dodati i 13 skokova više od Breše u Beogradu, ali taj meč je ipak van konkurencije s obzirom na to kako se odvijao.
ZNAMO DA OVO VOLITE! POENI IGRAČA!
U dva navrata se Zvezdi desilo da protivnik dođe do više od 40 skokova na meču, a Brešina unutrašnja linija je u Italiji razbila crveno-bele. Osim toga ne treba zaboraviti da u oba meča sa Monakom Zvezda ni u jednom momentu nije imala odgovor na igru Elmedina Kikanovića.
Crvena zvezda svakako ispod koša ima veliki kvalitet i potencijal, ali u Top 16 fazi će to morati mnogo bolje da se iskoristi, ako crveno-beli žele da se plasiraju u četvrtvinale.
NEKONSTANTNOST
Bilo je svega u ovih 10 evropskih utakmica Crvene zvezde ove godine. Od furioznog starta sa tri pobede, preko tri vezana poraza, pa sve do neverovatno ubedljive pobede nad Brešom u Beogradu.
Dok je tim u ABA ligi veoma sigurno dobijao utakmice i ni u jednom meču nije bilo bojazni od poraza, u Evropi je tim išao od sjaja do očaja. Trener Tomić je više puta isticao da tim mora da raste tokom sezone i da crveno-beli moraju imati oscilacije, a to se potvrdilo u Evrokupu.
ODBRANA
Upravo je defanziva bila najnekonstantnija tačka igre crveno-belih. Posle prvih pet mečeva Crvena zvezda je i pored jednog poraza imala ubedljivo najbolju odbranu u Evrokupu, da bi potom usledila tri meča sa preko 90 primljenih poena.
Unikaha i Valensija su napadački bolje ekipe od svih sa kojima je Zvezda igrala u grupnoj fazi Evrokupa ove sezone, a uz prvenstveno bi na bolju odbranu tima dobro uticala bolja igra centara.
Često su protivnički centri koristili to što Cirbes i Odžo nisu pokretljivi u pikovima, što će trener Tomić morati nekako da premosti. Uz naravno mnogo bolju zaštitu obruča u skoku o čemu smo već pisali.
PLEJ?
Odsustvom Filipa Čovića Nemanja Nenadić je dobio minute na poziciji 1, ali vidi se da to nije njegovo prirodno mesto. Čović je ipak delovao bolje u izgradnji napada, a u njegovom odsustvu Bili Beron je dobio mnogo više loptu u ruke.
Ipak postavlja se pitanje šta bi se desilo u slučaju povrede Džoa Reglenda? Crvena zvezda ima problem na poziciji 1 u njegovom odsustvu, a ne deluje da je u planu bilo kakvo dovođenje pojačanja. Stoga je moguće da će Nenadić dobijati šansu i u narednim mečevima i da Tomić računa da bi njegov napredak mogao da donese novi kvalitet timu.
Crvena zvezda je svoj prvenstveni cilj ostvarila i plasirala se u Top 16 fazu Evrokupa, ali će neke stvari morati da se poprave, ukoliko šampion Srbije želi korak dalje.