Uspeh koji je Bode Glimt ostvario u Ligi šampiona daleko prevazilazi granice Norveške. To je dokaz da evropski fudbal još dopušta izuzetke, ali samo onima koji imaju dugoročnu viziju i hrabrost da ne odstupaju ni milimetar od sistema. Prolaz Žutih u osminu finala evropske elite izbacivanjem Intera, i to u jeku praznog hoda predsezone, pokazatelj je da nedostižan san ne postoji. Ako su to uspeli da urade Norvežani, može svako. Pa i Crvena zvezda ili Partizan, ali isključivo uz strategiju.
Bode do plasmana među 16 najboljih na Starom kontinentu nije stigao slučajno. Došao je tu jer je verovao u proces i prihvatio sopstvene specifičnosti umesto da ih se stidi i koristi kao izgovor. Nije lako biti na periferiji kontinenta. Daleko od sunca. A, tek sastaviti ekipu i zainteresovati igrače da dođu u ledeni grad gde zima ne prašta, ali vetar očito oblikuje karakter.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
Na oko 70 milja južno od Arktičkog kruga, nastala je jedna od najfascinantnijih priča modernog fudbala. U tom okruženju, daleko od reflektora i velikih budžeta, Glimt je godinama gradio identitet tima koji ne pristaje na ulogu autsajdera. U Milanu, protiv trostrukog osvajača Lige šampiona taj identitet je kulminirao.
Iako su Norvežani doputovali u Milano sa prednošću od 3:1 iz prvog meča baraža za osminu finala, nisu došli da se “manekenišu”. Zadatak je bio brutalan. Isti taj Inter je pre samo devet meseci igrao finale Lige šampiona protiv Pari Sen Žermena. Isti taj klub dvaput je bio finalista u prethodne tri godine.
Ipak, Bode je i u revanšu pokazao ono što ga definiše. Preživeo je nalete u prvom poluvremenu, ostao miran, disciplinovan i strpljiv, a onda kaznio Nerazure u trenucima kada se lomilo i slavio sa 2:1 u Gradu mode. Dve pobede, kod kuće i na strani, protiv lidera Serije A koju vodi Kristijan Kivu, nisu bile posledica inspiracije već jasnog plana.
Posebnu težinu uspehu daje činjenica da je Glimt u ligaškoj fazi takmičenja delovao gotovo izgubljeno. U uvodnih šest utakmica je bio bez pobede i nalazio se ivici eliminacije. Morao je da pobedi Mančester siti i Atletiko Madrid kako bi se kvalifikovao za dalje. I to su puleni Kjetila Knutsena uradili.
Slavlje od 3:1 protiv ekipe Pepa Gvardiole u Norveškoj bilo je upozorenje Evropi. Sad se potvrdilo da nije bio incident. Nekoliko sedmica kasnije, Bode je otišao na Metropolitano u Madrid i pobedio Atletiko sa 2:1. Ko i površno prati fudbal, zna da nikako nije jednostavno pobediti Gvardiolu i Dijega Simeonea. Naročito ako dolazite iz Norveške, iz takmičenja koje je daleko od kvaliteta Liga petice.
Tajna Bodea je u ideji i hrabrosti. To je tim koji igra vertikalan fudbal, sa stalnim pritiskom i voljom da izađe visoko bez obzira na protivnika. Takav stil je osramotio odbrane vredne stotine miliona evra i pokazao da organizacija i automatizmi mogu da neutrališu individualni kvalitet.
Simbol Glimtove priče su i pojedinci. Jens Peter Hauge je u Ligi šampiona postigao već šesti gol u sezoni, a zatim asistirao Hakonu Evjenu za pogodak koji je zapečatio Interovu sudbinu. Momci sa severa sada čekaju žreb, koji će ih nameriti na Mančester siti ili Sporting Lisabon u pohodu na četvrtfinale turnira.
“Zvuči nestvarno, ali tu smo, među poslednjim timovima u takmičenju“, rekao je Hauge. “Biće zaista uzbudljivo videti šta donose naredne dve utakmice“.
Bodeov dom je posebna priča. Veštačka podloga, temperature duboko ispod nule, sneg i vetar pretvorili su sever Norveške u teren na kojem favoriti gube komfor. Ali ni to ne bi bilo dovoljno bez mentaliteta. Zato se pamti i istorijskih 6:1 protiv Rome Žozea Murinja u Ligi konferencije, kao i pobede protiv Seltika, Crvene zvezde, Porta, Lacija i Bešiktaša.
“Neverovatno je. Za klub i grad je ovo nestvarno. Mislim da niko nije verovao da možemo da pobedimo Mančester siti, Atletiko i sada Inter dva puta. Veličanstveno je“, rekao je kapiten Patrik Berg za Canal+.
Pilot koji je bombardovao Libiju stvorio nepobedivi Bode
A trener Kjetil Knutsen je dodao ono što ovu priču čini univerzalnom. Poenta nadohvat ruke.
“Veoma sam ponosan, mi smo tim iz malog grada. Iskreno se nadam da ćemo pokazati da, ako mi možemo – onda može svako. Za mene je to najlepši deo cele ove priče“.
Upravo tu leži suština. Bode Glimt je pokazao svima da veličina kluba nije presudna. Da novac nije jedini put. Da uz ideju i veru u sopstveni put, može ravnopravno da se stane pred svakoga.
Bonus video:



mia
Nasi Večiti nikako ne mogu to da urade, loša atmosfera vlada oko dva naša najbolja kluba
tijana
Treba tu dosta stvari da dodje na svoje mesto da bi Zvezda i Partizan bili kao Bode
boris
Ljudi su napravili najveći podvig možda ju istoriji lige šampiona
ognjen
U fudbalu je sve moguće ne treba nikog dopisivati nema tu lošeg kluba