Florentino Perez napao FIFA: Ne misle na igrače, drže monopol... Super liga? Optimističniji sam nego ikad

Sednica Skupštine Real Madrida održana danas bila je povod da rukovodioci španskog giganta svedu račune, osvrnu se na finansije, rezultate na terenu, ali druge aktuelne teme.

Predsednik Florentino Perez napravio je rezime ostvarenog, otkrio planove za period koji predstoji, ali i iskoristio priliku da pecne UEFA istakavši mane aktuelnog kalendara, uz napomenu da ideja o evropskoj Super ligi nije ugašena.

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!

“Real Madrid je prvi klub koji je premašio milijardu evra prihoda. To je prekretnica bez presedana, iznos u rangu sa najvećim timovima u NFL i NBA. Iako Bernabeu nije bio u punom kapacitetu, treba istaći VIP prostore ili muzej, koji su pružili ogromne pogodnosti. Stadion ima inovativnu viziju koja već daje plodove. Ova ekonomska snaga nam omogućava da se suočimo sa izazovima”, rekao je prvi čovek Reala i doao:

“Najvredniji smo klub na svetu prema Forbsu i najvredniji fudbalski brend na svetu prema ‘Brand Finance’. Povezani smo sa milionima ljudi, bez obzira na jezik, poreklo ili kulturu. Generacijama širimo prave vredosti. Si vi ste Real Madrid. Imamo 95.612 članova i najveća snaga ove priče je jedinstvo”.

Jedna od tema bila je i renoviranje Santjago Bernabeua.

“Transformacija Bernabeua izaziva divljenje kod svih. To je već svetski simbol, spomenik, hram… Milioni turista su zadivljeni jednim od najspektakularnijih dela na svetu poslednjih godina. To je transformacija koja veliča klub, fudbal, grad Madrid i brend Španije. Ostaće ogromno nasleđe budućim generacijama.”

Tema Skupštine bila su i međunarodn takmičenja, uz akcenat na Ligu šampiona, istakavši da je novi format zapravo promašaj.

“Novi format Lige šampiona pokazao je, kao što smo i predvideli, da nije rešenje za probleme. UEFA je povećala broj utakmica, ali svaki meč vredi mnogo manje nego ranije. A takmičenje će probuditi strast navijača tek na kraju sezone, a ne od početka, kako bi se očekivalo. Novi format Lige šampiona je nepravedan, niko ga ne razume. Kako ima više utakmica, vrednost svake je pala za skoro 30% – više igara, ali manje vrede.”

Upravo promena formata Lige šampiona doprinela je da već gust kalendar postane još kompleksnijji.

“Preopterećenost kalendara u današnjem fudbalu utiče na zdravlje igrača, koji se suočavaju sa kalendarom bez presedana. Ova situacija ne utiče samo na njihov učinak, već je direktno povezana sa alarmantnim porastom povreda. Toliko utakmica u kratkom vremenskom rasponu je štetno za profesionalce, češće su povrede… Ove sezone možemo potencijalno da odigramo 82 utakmice! U organizaciji UEFA i FIFA ima 63% više mečeva: sa 22 je prešlo na 36. Utakmice su, povrh toga, sve kasnije i kasnije, što otežava fudbalerima odmor i odmor.”

Perez je potom naveo konkretan primer.

“Belingem će, na primer, napuniti 21 godinu nakon što je odigrao 251 utakmicu. U njegovim godinama, Bekam je odigrao samo 54 meča, fizički i mentalni pritisak je nesrazmeran. Nema vremena za odmor. I tako se povećava rizik od povreda. FIFA je povećala broj pauza, a UEFA je povećala broj utakmica na turnirima koje je imala. Uz to dodavši novi turnir – Svetsko klupsko prvenstvo. Pre deset godina organizovala je 488 utakmica, a sada 760. I sve da je zarada veća, neophodno je misliti i na igrače.”

Iz perspektive Madriđana, novo takmičenje dodatni je teret za najbolje klubove sveta.

“Svetsko klupsko prvenstvo u fudbalu će lišiti fudbalere osnovnog godišnjeg odmora. UEFA je proširila broj nebitnih i nepotrebnih utakmica na evropskim turnirima koje organizuje, ne obazirući se na zdravlje fudbalera. Tu je i Liga nacija. Rezultat je pad fudbala, sa kalendarom i formatima osmišljenim bez uzimanja u obzir glavnih aktera ovog sporta: fudbalera, klubova i navijača.”

Jedna od opcija u potrazi za promenama bila je Super liga, ali je ideja zamrla i pre nego što je počela.

“Pre nekoliko godina, da biste videli film, išli ste u video klub, uzimali kasetu i vraćali je kada ga pogledate. Blokbaster je imao franšize širom sveta dostigavši vrednost od 7,7 milijardi, ali je Netfliks rođen! Ponudili su kompaniju za 50.000.000, ali je Blokbaster odbio. Nije znao kako sa se prilagodi novom svetu i nije video kraj ere video kaseta te je završilo je u stečaju… Ne želimo da budemo blokbaster”, reko je Perez i dodao:

“Predlog Superlige je da se fudbal pruži besplatno… Da, inovativan je! Danas sam optimističniji nego ikad. Presuda Evropskog suda, nešto istorijsko i što će se izučavati na univerzitetima, stavila je tačku na monopol UEFA. Nikada nismo rekli da će biti lako. Bilo je to nešto ogromno, sa pritiscima i pretnjama. Baš kao što je Bernabeu promovisao stvaranje Evropskog kupa, pobedivši opoziciju. Danas smo ponosni na ovu bitku za Super ligu, ali ne možemo se zaustaviti samo na proslavi kazne. To je jedinstvena, prava prilika. Želimo da vratimo veličinu fudbalu. Sistem ne funkcioniše i trenutak je kritičan. A22, superligaška kompanija, nastavlja da razgovara sa klubovima, radi. Presuda Evropskog suda nam je vratila slobodu.”

Bonus video:

2 Komentara

    Perez godinama, može se reći opravdano napada FIFA ali nikako da im zada konačni udarac za pobedu pa se nešto u poslednje vreme učestalo pitam, da li će doživeti taj trenutak

    Perez i dalje zagovara za Superligu, i dalje ne odustaje od toga.

Postavi odgovor