Rekordi SP za koje niste znali: Naočare, Zidan, afričke krštenice i srpski treneri

Postoje rekordi Svetskih prvenstava za koje svi znaju: Klose je najbolji strelac, Žist Fonten je postigao najviše golova na jednom prvenstvu, najviše titula ima Brazil… Ovo je tekst o mundijalskim rekordima za koje verovatno niste znali.

Recimo kada vam neko pomene Zinedina Zidana sigurno vam grubost ne pada na pamet kao prva asocijacija. No, rekorder po broju kartona na SP nije neki beskompromisni zadnji vezni već upravo legendarni Francuz.

Dobio je šest kartona, kao i Kafu, a od toga dva crvena. Uz Rigoberta Songa jedini je čovek koji ima dva crvena kartona na šampionatima sveta. A ko je jedini igrač koji je dobio crveni karton a da nije ni ušao u igru? Za takve stvari uvek je tu Klaudio Kaniđa, koji je isključen u duelu Argentine i Švedske 2002. godine iako je bio na klupi.

Rigobert Song je deo jednog zanimljiog rekorda – naime na SP 1994. godine u istom timu su bili on i Rože Mila. Mladi defanzivac još nije bio punoletan, dok je legendarni Mila duboko zagazio u petu deceniju života. To je najveća zabeležena razlika između dva saigrača na jednom meču Svetskog prvenstva – 24 godine i 42 dana.

A KO JE IMAO NAJDUŽU SUSPENZIJU U ISTORIJI? JUNAK NAŠEG PRETHODNOG TEKSTA!

GODINE SU SAMO BROJ

Pogotovo kada je Afrika u pitanju. Najmlađi zabeleženi nastup u kvalifikacijama je onaj Sulejmana Mamama iz Togoa, koji je u meču sa Zambijom 6. maja 2001. godine imao – 13 godina i 310 dana!

Šta sada radi ovaj 31-godišnjak? Ne zna se tačno, ali je karijeru završio 2012. godine u Libanu. On je čak uspeo da ubedi skaute Mančester junajteda da ga dovedu u klub 2003. godine, ali pošto nije dobio radnu dozvolu praktično je tokom četiri godine ugovora dobijao platu ne radeći ništa.

Nije mnogo manje neobična ni priča najstarijeg igrača u kvalifikacijama – Mekdonalda Tejlora. Ovaj defanzivac je za Devičanska ostrva debitovao 2000. godine, a 2004. godine je u meču sa Sent Kitsom i Nevisom odigrao svoj poslednji meč u dresu reprezentacije sa 46 godina i 175 dana. Njegov sin se, logično, zove Mekdonald Tejlor junior, takođe ima četiri nastupa za nacionalni tim, samo što je za razliku od oca koji nije tresao mreže postigao gol u meču sa – Bonerom, ostvrom blizu Venecuele koje izgleda ima svoj nacionalni fudbalski tim.

STRAŠNA PONUDA ZA KLAĐENJE NA SP!

A najmlađi igrač na Mundijalima ikada je Norman Vajtsajd, dugogodišnji fudbaler Mančester junajteda iz osamdesetih. On je u meču Severne Irske sa Jugoslavijom imao 17 godina i 41 dan.

RAFA MARKEZ – ISTORIJA ČEKA DA SE UPIŠE

Rafael Markez je živa legenda. Prvi je igrač u istoriji koji je bio kapiten reprezentacije na četiri Mundijala, a sve je krenulo kao greška Bore Milutinovića. Srpski trener ga je 1997. pozvao za prijateljski meč sa Ekvadorom, a da to nije hteo. Planirao je da u timu bude njegov saigrač iz Atlasa Cezar Markez!

GettyImages 762538
OITA – JUNE 13: Rafael Marquez of Mexico rises above Christian Vieri of Italy during the FIFA World Cup Finals 2002 Group G match played at the Oita Big Eye Stadium, in Oita, Japan on June 13, 2002. The match ended in a 1-1 draw. DIGITAL IMAGE. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Legendarni Meksikanac je završio klupsku karijeru i čeka da prođe Svetsko prvenstvo kako bi okačio kopačke o klin. Njegov zemljak – golman Antonio Kabrahal je jedan od dvojice igrača koji su jedini odigrali pet Svetskih prvenstava uz Lotara Mateusa, a Điđi Bufon je išao na pet Mundijala, ali na jednom nije igrao.

Mogao je Markez biti sam na ovoj listi i sa šest nastupa, ali ga selektor nije zvao u Francusku 1998. godine, iako je bio na širem spisku.

NAJVIŠE MEČEVA SA DVA GOLA, NAJVIŠE HET-TRIKOVA  NA SP – JOŠ JEDAN JUNAK NAŠE PRIČE!

Za sada je 16 puta izlazio na teren na najvažnijem fudbalskom takmičenju kao kapiten – koliko i rekorder Dijego Maradona. “El Pibe” čeka da nekadašnji štoper Barselone obori njegov rekord.

ENGLESKO “NEBO SE OTVORILO”

Fudbal se igra zbog golova, a najviše ih je na prvenstvima sveta postigla Nemačka – 224. Doduše “Manšaft” je i primio najviše pogodaka – 121. Reprezentacija koja je 1938. godine odigrala samo jedan meč na Mundiajlu – Indonezija, je jedna od pet zajedno sa Kanadom, Kinom, Trinidadom i Tobagom i Zairom koja nije postizala pogodak, a učestvovala je na prvenstvu.

Najmanje pogodaka primila je Angola koja je na svom jedinom Mundijalu samo dva puta vadila loptu iz mreže, a najbolji strelac kvalifikacija sa neverovatnih 39 golova je čovek za koga verovatno niste čuli.

FUDBALSKA SEZONA JE PRI KRAJU! TO JE ŠANSA ZA SJAJAN TIKET!

U pitanju je napadač iz Gvatemale – Karlos Ruiz. Završio je karijeru 2016. godine, imao je odličnu MLS karijeru, pokušao je dva puta u Evropi, ali mu nije išlo. A sigurno niste znali za Leopolda Kilholca, predratnog napadača Švajcarske koji je jedini igrač koji je na Mundijalu dao gol noseći naočare!

Kada su golovi u pitanju neizostavno se mora pomenuti i finale 1966. godine kada je posle produžetka Engleska pobedila Nemačku sa 4:2. Džef Hurst je u poslednjim sekundama meča postigao četvrti gol za Engleze, a s obzirom da je meč igran na Ostrvu, publika je već krenula da uleće na teren.

NAJBRŽI GOL U FINALU? POSLE 90 SEKUNDI – JOŠ JEDAN JUNAK MUNDIJALA 50

Legendarni komentator Bi-Bi-Sija Kenet Volstenholm je tada u prenosu izgovorio:

Ide Hurst… Neki ljudi ulaze u teren, oni misle da je gotovo. Sada jeste, pao je četvrti!

To “oni misle da je gotovo” je postala graza u engleskom jeziku i najpoznatiji komentatorski momenat engleskog fudbala – nešto poput “nebo se otvorilo” kod nas.

BORA I MIKI

Verovatno znate da je Bora Milutinović rekorder sa pet timova koje je predvodio na Mundijalima – Meksikom, Kostarikom, Nigerijom i Kinom. Karlos Alberto Pareira je takođe vodio pet selekcija, a još jedan Srbin je kao trener ušao u istoriju.

U pitanju je Milorad Miki Arsenijević – prvi čovek koji je na Svetskim prvenstvima učestovao i kao igrač i kao trener. Nastupao je za Jugoslaviju 1930. a onda je na prvom posleratnom Mundijalu 1950. godine bio selektor Bobeku, Mitiću i drugovima.

Treba spomenuti da je jedini čovek koji je igrao za dve reprezentacije na SP Luis Monti.Ovaj vezista je na prvom Mundijalu nastupao za Argentinu, a kada je 1930. godine prešao u Juventus odlučio se da zaigra za Italiju – pa je osvojio Svetsko prvenstvo 1934. godine sa “Azurima”.

KLAĐENJE UŽIVO – U SVAKOM MOMETU ZGRABI SVOJ DOBITAK!

Te 1934. godine Egipat je prvi put nastupio na prvenstvu sveta, a sledeći nastup su čekali sve do 1990. godine. Norveška je takođe čekala 56 godina – nastupili su 1938. godine, pa u Americi 1994.

Na pobedu su najduže čekali Bugari – 17 mečeva, a El Salvador za sada ima najviše utakmica na Svetskom prvenstvu bez ijednog osvojenog boda – šest. Kad je tu Salvador, mora se pomenuti i država sa kojom su na fudbalskoj utakmici zaratili – Honduras. Oni drže rekord sa devet mečeva na SP, bez ijedne pobede. Škoti su čak osam puta igrali na Mundijalu, a da nijednom nisu prošli grupu, dok su Irci sva tri puta na Svetskim prvenstvima otišli u nokaut fazu.

Naravno da je najkonstantnija reprezentacija Nemačka – od 2002. godine su konstantno među tri najbolje ekipe sveta, a u četvrtfinalima su redovni od 1954. do danas.

A Srbija? “Orlovi” su trenutno 12. na večnoj listi sa 59 bodova sa Mundijala. Toliko ima i Rusija, a 10. Švedska ima dva boda više. Dobar turnir bi mogao Srbiju da gurne među 10 najboljih reprezentacija ikada. Nije loše?

Postavi odgovor