ŠPANIJA - Primera: Mbape ostvario san, Olmo se vratio kući, a Simeone nije žalio para

Ni Real, ni Barselona, najveći trošadžija u Španiji je Atletiko. Za našeg čoveka koji ne voli da se zadužuje ili da troši više nego što zaradi postoji izreka – proteže se koliko mu je ćebe dugačko.

Ovog leta Jorgandžije (ili kako je pravilnije Dušekdžije) iz crveno-belog dela Madrida opravdali su nadimak i poprilično “produžili svoje ćebe”. Očigledno nameravaju da se “protegnu i sa kreveta izbace” Galaktikose i Barsinu decu.

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!

Pre nego što se posvetimo transferima klubova, da se osvrnemo na srpsko društvo u Španiji.

Darko Brašanac je nastavio započeto u Leganesu – gde su mu se pridružili Marko Dmitrović i Matija Nastasić. Sevilja je izgleda uspela da zadrži Nemanju Gudelja koji je imao primamljive ponude sa istoka. Mihailo Ristić je ostao u Selti, kao i Aleksandar Sedlar u Alavesu, gde neće biti Nikole Maraša pošto je prešao na pozajmicu u Sporting iz Hihona.

U Primeri ove sezone neće nastupati Nemanja Maksimović (Panatinaikos), Stefan Mitrović (Gent), Nemanja Radonjić (čeka novi klub), Njegoš Petrović (Vojvodina), Predrag Rajković (prešao u Al Itihad iz Majorke za 8.000.000 evra).

Top 5 najvećih transfera u španske klubove

Hulijan Alvarez – Mančester siti – Atletiko Madrid – 75.000.000

Dani Olmo – Lajpcig – Barselona – 55.000.000

Endrik – Palmeiras – Real – 47.500.000

Konor Galager – Čelsi – Atletiko Madrid – 42.000.000

Robin le Normand – Sosijedad – Atletiko Madrid – 34.500.000

Top 5 transfera iz Španije

Žoao Feliks – Atletiko Madrid – Čelsi – 52.000.000

Mikel Merino – Sosijedad – Arsenal – 32.000.000

Artem Dovbik – Đirona – Roma – 30.500.000

Giorgi Mamardašvili – Valensija – Liverpul – 30.000.000

Filip Jorgensen – Viljareal – Čelsi – 24.500.000

Dijego Simeone spiskao je 185.000.000 evra, od čega najviše na Hulijana Alvareza. Argentinski stručnjak uzda se u magnetizam za pehare mlađeg sunarodnika koji se naosvajao trofeja sa Sitijem, River Plejtom i reprezentacijom Argentine.

Na Vandu su za veliko obeštećenje stigli još i Konor Galager, Robin Le Normand, Aleksander Sorlot, dok je od Barselone pozajmljen Klemen Lengle. Crveno-belu opremu razdužili su Žoao Feliks, Alvaro Morata, Omorodion, Saul… Potezi na tržištu koji pokazuju da Atletiko želi da uđe u šampionsku trku.

Tamo će sigurno biti Real, koji brani španski tron i koji je ovog leta trošio pametno, odnosno realizovao je unapred pripremljene poslove. Najveći je svakako dolazak Kilijana Mbapea, koji je sanjao beli dres još od malih nogu. On je stigao bez obeštećenja iz PSŽ-a.

Florentino Perez je tako uspeo u nameri da angažuje jednog od najboljih igrača na planeti, tačnije da ga priključi dosadašnjim Galaktikosima od kojih je najskuplje plaćen Džud Belingem, dok su Vinisijus Žunior, Rodrigo, Valverde, Kamavinga, Čuameni i ostali, na vreme skautirani i kupljeni pre konkurencije. Ozvaničen je i dolazak mlade brazilske zvezde Endrika, koji je na Bernabeu stigao iz Palmeirasa za 48.000.000 evra.

Real su napustili doskorašnji kapiten Načo, zatim Hoselu, Rafa Marin, Kepa Arizabalaga, dok je najznačajniji odlazak u fudbalsku penziju Tonija Krosa.

Mbapeu će biti potreban perod adaptacije na novu sredinu, što nije slučaj kod Danija Olma koji se vratio kući. Preciznije rečeno, ofanzivac se posle fudbalskog usavršavanja u Dinamu i Lajpcigu vratio u Barselonu, gde je ponikao u mlađim kategorijama. 

Taj posao kopštao je Katalonce 55.000.000 evra i najskuplja je letošnja akvizicija na Nou Kampu. Pored njega stigao je iz Đirone Pau Viktor, kao i nekoliko izdanaka iz La Masije. Nije ni letos Barsa mogla puno da troši, tako da će se nastaviti sa afirmacijom igrača iz sopstvenog pogona i na Hansiju Fliku je da unapredi tim od prošle sezone.

Klub je prihodovao od transfera Mikajila Fajea, Hulijana Arauha, Čadi Riada, Marka Guja, Estanisa Pedrole, dok su na pozajmice poslati Vitor Roke, Oriol Romeu, Klemon Lengle. Do rastanka je došlo sa Serđi Robertom, Ilkajem Gundoganom, Markosom Alonsom, Seržinjom Destom…

Viljareal je bio veoma aktivan na “merkatu” pa su El Keramiku napustili Jorgensen, Brereton Dijaz, Kuenka i pomenuti Sorlot. Žutu podmornicu su pojačali bivši as Arsenala Nikolas Pepe, kao i Kumbala iz Mančester junajteda, te skupo plaćenji Kosta i Bari

Đironu čekaju izazovi u Ligi šampiona pa su odlučili da porade na jačanju kadra, od novca zarađenog prodajom najboljeg strelca iz prošle sezone Artema Dovbika u Romu i Aleša Garsije u Leverkuzen… Stigli su Jaser Asprilja, Abel Ruiz, Ladislav Krejči, Bojan Miovski, Doni van de Bek i na njima je da Mičelov tim održe na sjajnim stazama kojima se zaputio prošle sezone.

Sevilja nije bila preterano raspoložena za šoping, ali je došla do značajne zarade od transfera Jusufa en Nesirija u Fenerbahče (19.500.000 evra). Od toga su po četiri miliona evra izdvojena za angažmane Lusijena Agumea iz Intera i Peke Fernandeza, dok je na pozajmicu došao Saul, a kao slobodan agent je stigao Keleči Ihaenačo. U timu iz Andaluzije ove sezone neće biti Serhija Ramosa, Erika Lamele, Marijana Dijaza, kao i Hezusa Navasa koji se penzionisao.

Betis je tokom leta radio i na dolascima i na odlascima. Profitirao je najviše od prodaja Riada u Kristal Palas, Abnera u Lion, Fekira u Al Džaziru. Najveća očekivanja zeleno-beli imaju od dolaska Barsinog promašaja, mladog napadača Rokea. U klubu je ponovo i Đovani Lo Selso.

Sosijedad je opet pokazao da ume da stvori igrače za najveće klubove pa su tako prodali Mikela Merina u Arsenal za 32.000.000 i Le Normanda u Atletiko za oko 35.000.000. Zaradu su uložili u dolaske Orija Oskarsona iz Kopenhagena za 20.000.000, Luke Sučića iz Salcburga za 10.000.000, Serhija Gomeza iz Sitija za 9.000.000…

Valensija je prodala Giorgija Mamardašvilija u Liverpul za 30.000.000 ali će gruzijski čuvar mreže ostati na pozajmici među Slepim miševima do narednog leta.

Hetafe je odlično poslovao i prelazni rok je završio u plusu od preko 20.000.000, a tradicionalno domaćinsko poslovanje ima Atletik Bilbao, koji je ponovo angažovao fudbalere poreklom iz Baskije.

Rajo Valjekano je privukao veliku pažnju angažovanjem Hamesa Rodrigeza, bivšeg fudbalera Reala, koji bi trebalo da pomogne klubu iz predgrađa Madrida da opstane u prvoligaškom društvu.

Ostali klubovi nisu se isticali niti velikim kupovinama niti značajnim transferima. Ako su pak kupovali to je bilo posle prodaje nekog od nosilaca igre iz prošle takmičarske godine, ali su uglavnom nadogradnju sastava radili angažovanjem slobodnih igrača ili dovođenjem na pozajmicu iz vodećih klubova.

Detaljne podatke o transferima španskih prvoligaša u letnjem prelaznom roku možete pogledati OVDE.

INTERVJU – Ognjen Mimović: Prošlog maja Srpska liga, a sada Barselona – nisam svestan šta mi se dešava (VIDEO)

BONUS VIDEO:

5 Komentara

    I za sad od svih tranfera jedino se Barsin transfer ispostavio kao pun pogodak

    Tek sad Mbape uviđa koliko je pogrešio što u Real nije prešao prvom prilikom

    Mislim da ce Olmo vrlo brzo da shvati da je pogresio sto se vratio

    Mbape je unistio Real od kada je dosao u klub sto i vidimo sami

    Atletiko nije stvarno zalio pare na pojacanja,samo ostaje da vidimo kako ce se pokazati

Postavi odgovor