Tonovi između FIBA i Evrolige su neuporedivo drugačiji od kada je došlo do promena na vrhu elitnog klupskog takmičenja. Od kada su u fotelje seli Dejan Bodiroga i Paulijus Motiejunas sa mnogo više fleksibilnosti i želje da pregovaraju sa Andreasom Zaglisom i ostalim čelnicima krovne košarkaške organizacije.
SPREMI SE ZA BESPLATNU ZABAVU: Preuzmi BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 100 FREEBET-OVA na Super Heli igri – registruj se na sajtu meridianbet.rsili putem mobilne aplikacije.
U razgovoru za tradicionalni atinski dnevnik „Katimerini“ iz Pireja, generalni sekretar FIBA govorio je najviše o tim odnosima u evropskoj košarci. Upitan da li mogu u istom sistemu da žive zatvorena liga sa garantovanim ugovorima (Evroliga) i takmičenja koja poštuju pre svega sportske principe, Zaglis je odgovorio:
„Verujem da mogu. Posebno u sportu koji je razvijen kao što je košarka koja može da kombinuje komercijalni uspeh i nagrađuje sportske rezultate. Postavlja se samo pitanje doziranja, kakve bi lige trebalo da budu, kakve direktne konekcije sa nacionalnim šampionatima treba da postoje, a ne samo sa internacionalnim takmičenjem ispod… U tom kontekstu se vode pregovori“, priča grčki advokat na čelu FIBA.

Da li su garantovani ugovori crvena linija preko koje FIBA ne može da pređe u ovim pregovorima – glasilo je sledeće pitanje?
„Lično mi se to ne dopada. Imamo ozbiljne pravne i institucionalne rezerve po tom pitanju, ali isto tako želimo rešenje koje na pravi način balansira interese. Dakle, za mene ne postoji crvena linija u tom pogledu.“
Koja je granica u pregovorima FIBA i Evrolige koja ne može da se pređe?
„To ne bi trebalo da se iznosi javno. Važno je da su principi jasni. Pod A, periodično prisustvo reprezentacija u kalendaru sa kvalifikacijama. Pod B, zaštita nacionalnih liga. Pod C, pojednostavljenje sistema međunarodnih takmičenja tako da kroz sportske rezultate tim ima siguran put ka vrhunskom nivou, a ne samo da se kupi put do tamo.“
Generalno, odnosi sa Evroligom su potpuno drugačiji od onih na koje smo navikli:
„Sa Dejanom Bodirogom i Paulijusom Motiejunasom se grade dobri odnosi puni poverenja, što je neophodno kako bismo svaki put ostvarivali više toga u pregovorima. Smatram da smo na dobrom putu.“
Zaglis odgovora i na pitanje da li ćemo konačno videti ujedinjenu evropsku košarku.
„U svakom slučaju ćemo izgledati ujedinjeniji“, kaže gensek FIBA. „Već smo videli rezultate. Moglo bi odmah da se desi, ali nije sve do nas. Sada nemamo oštru podeljenost niti toksično okruženje. Imamo nesporazume koji konstatno omekšavaju.“
Pitanje je – kako komercilajno takmičenje može da ide ruku pod ruku sa institucijama?
„Cilj je ekosistem gde organizacija poput Evrolige, koja je apsolutno za profit, može da cveta finansijski dok svima ostalima ostavlja dovoljno vazduha, tako da drugi timovi mogu da imaju snove i mogućnost da dođu do vrha. Naša istraživanja kažu da u ujedinjenom okviru imamo ’vin-vin’ situaciju, a da bi najveći pobednici bili najbolji klubovi.“
Bonus video:
Momcilo
U prevodu ko vise ponudi para igrace i sledece sezone!
Goran Munic
Krajnje je vreme da se EL i Fiba dogovore,ili spoje u jedno,zarad dobrobita evropske kosarke.
Sale Vuk
Jako je bitno da postoji zdrava saradnja i razumevanje izmedju ove dve organizacije i jednima i drugima to ide u korist za sada to prva dva čoveka EL rade jako dobro