ČOVIĆ PONOVO UPALIO ALARME: Srbija nije zemlja košarke, nek se zapitaju svi ko šta radi!

Nebojša Čović, prvi čovek Crvene zvezde i je govorio o aktuelnostima u srpskoj košarci.

Nekadašnji predsednik Košarkaškog saveza Jugoslavije je govorio o neuspehu reprezentacije na Evrobasketu.

– Gledajući zapravo šta nam se dešava kada je reprezentativna košarka u pitanju poslednjih nekoliko godina svako ko je i normalan i dobronameran ne može da se ne zabrine gde to mi idemo. I što je najgore i posle takvih neuspeha se ne preduzima ništa. Mi smo u poslednje vreme ’izgoreli’ nekoliko mlađih trenera. Posle toga je došao Svetislav Pešić. Očekivali smo da će se sa njim vratiti ili napraviti sistem koji smo nekada imali rekao je Čović i dodao:

– Sada je potpuno srušen, a za taj sistem najveću odgovornost snosi KSS. Savez nije nikakav sistem, ni strategiju postavio, iako ima puno zaposlenih ljudi i onih sa visokim platama. Nažalost, te plate nisu usklađene sa ljudima koji rade u menadžmentu, nego sa vrhuškom. Prvi put imamo plaćenog predsednika Saveza. Nemam ništa protiv ni da tako bude. Ali, dajte da vidimo rezultate, strategiju – analizirao je Čović:

– Znate, kao danas kad kažu znamo mi ko stoji iza nečega. Nisam za vređanje Karija Pešića, ni bilo koga iz Saveza. Na kraju krajeva, sa Pešićem sam radio 2001. i 2002. godine i posle u Zvezdi. To je period kada je donosio zlatne medalje našoj košarci. I trebalo je da kaže ono što je naveo u petak u saopštenju i dobro je rekao. Lepo je objasnio u stilu – donosio sam zlatne medalje, a sad se dogodilo to što se dogodilo, preuzimam odgovornost na sebe, a vi odlučite šta ćete. To je pravi odgovor i ništa više.

– Videli ste šta su Hrvati i Slovenci uradili. Predsednik hrvatskog saveza je posle ispadanja Hrvata sa EP odmah podneo ostavku, a kod Slovenaca je Dončić rekao šta je rekao, a oni su se izjasnili da njihov trener ostaje i to je to, zdravo đaci. U sportu morate da znate i da dobijate i da gubite, ali moramo da napravimo dobar zaokret i takvu analizu. Nekima je dozvoljeno da rade to što rade i nije problem u njima, nego u onima koji im to dozvoljavaju. Nek se zapitaju svi ko šta radi – govorio je Čović za Sportklub.

Jokić Kalinić Marinković Srbija Evrobasket
Srpska košarka je u padu, na koji način može da se pomogne kako bi se podigla? (FOTO: Starsport)

Čović naglašava da u savezu postoje mnogo nepravilnosti i nelogičnosti, koje se moraju otkloniti.

– Sve bih promenio, momentalno, pravim merama i to odmah. Ljudi na funkcijama moraju da budu oni koji znaju, koji su profesionalci i da se bore za svoja profesionalna mišljenja. Za stav, koji je u funkciji naše košarke, a ne u ličnoj. Ako on kao profesionalac zna da je to najbolji predlog, a neće da se bori za njega zato što će možda izgubiti platu od 2.000 do 4.000 hiljade evra, onda nam takav ne treba. Moramo da se borimo idejama, a ne sa napumpanim, bahatim autoritetima prošlih vremena. Mora da bude jedinstven sistem, sloga – jasan je Čović.

Čović je govorio o tome da lije Srbija zaista zemlja košarke

– Ta priča da smo zemlja košarke, sve je to lepo, možda jesmo po interesovanju javnosti i ljudi u ovoj državi. Mi zapravo po rezultatima i onome što se događa to nismo. Moramo da uredimo sistem, da kompletno sredimo košarku. I odnos prema mlađim kategorijama – naglašava Čović.

Nebojša Čović istiće da stručni savet kao rešenje nekih problema, telo koje odavno ne postoji u nacionalnom savezu.

– Gde nam je Stručni savet? U njemu treba da budu treneri i bivši igrači. I mora da se raspravlja i da se priča. Hvala milom bogu odavno, od 1996. godine, košarka kao prvi sport u našoj zemlji, ima svoju kuću. Znači, ima gde da se priča. Drugo, ne možete da dolazite na posao u 1 sat i da budete do pola 4, ma kako ste velika zvezda i veličina. Ne može – govori bez dlake na jeziku prvi čovek Crvene zvezde:

– Nije posao popiti četiri viskija i ispušiti dva tompusa. I prodavati pamet i svoju aroganciju. Ma o kome da se radi. Ja znam da ovo što pričam neće prijati, ali ja ne živim da bi me voleli. I to me uopšte ne interesuje. Posle svega što sam prošao u svim oblastima. Važno mi je da imam normalnu porodicu i da me ona voli. Ušao sam u takve godine da imam još sa bogom neke stvari i ništa drugo – kazao je Čović.

Nedavno je potvrđeno da je bivši košarkaš srpske reprezentacije Dejan Bodiroga, dobio funkciju predsednika elitnog klupskog takmičenja.

– Dobro je što je na tu funkciju došao naš čovek. Bodiroga može mnogo da pomogne u okviru formata njegovih ovlašćenja. Ali, ne možemo da pravimo kontraproduktivne stvari. Napumpamo balon, pa on pukne. Taj čovek jeste naš, ali on mora da radi po propisima. Očekujem da ćemo imati dobru saradnju, dobru podršku od Bodiroge. Videćemo kako će se Evroliga organizovati i reorganizovati. I tamo su se dogodile određene promene i tamo imamo 30 deoničara i situaciju u kojoj se CSKA sada zadesio potpuno nezasluženo, ali šta da radimo, viša sila, viši organi. U svakom slučaju, imamo potencijal da nešto poguramo zajedno. Mi iz Zvezde smo uvek raspoloženi za saradnju – istakao je Čović.

FRANCUSKA I ŠPANIJA PONOVO ZA TRON: Gospodari ere ukrštaju koplja za apsolutni evropski prestiž

OBAVEZNO POGLEDAJTE:MUNDIJAL NA DLANU: Upoznaj Poljsku i osvoji dres! EP12 | Meridian

 

4 Komentara

    Najbolje bi bilo da Čović postane selektor i 2025-te da pokaže šta zna i da mu možda tako jednom zauvek zapušimo usta

    Čović u svakoj izjavi samo sebe hvali i kritikuje sve ostale i govori kao da bi on najbolje odradio posao a iskreno ni kod njega u Zvezdi ne cvetaju ruže

    Mi imamo toliko talenata i toliko sjajnih igrači ali ljudi koji su i savezu i šire su ti koji su najveći problem

    Ne slazem se,Srbija je zemlja kosarke!Ali mladi koji znaju da je igraju odose u beli svet,a mi u klubove primamo istrosene igrace sa drugih kontinenata!!!A to nije nasa kosarka,na koju smo mi navikli!!!!

Postavi odgovor