Toronto je pobedio Golden stejt u velikom finalu 2019. godine.
Lejkersi su tukli Majami godinu dana kasnije.
Milvoki je bio ubedljiv protiv Finiksa 2021.
Golden stejt nije dao šansu u finalu protiv Bostona 2022.
Denver je sa Nikolom Jokićem preslišao Majami narednog leta.
Boston je tukao Dalas bez većih problema pre nekoliko meseci.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
Primećujete matricu? Šest godina – šest različitih šampiona. Šest godina, bez povratka ekipe u finale u dve uzastopne godine.
Uvek neko može da slegne ramenima u stilu – desilo se. Ali, postoje i objektivni razlozi zašto najbolje ekipe u jednoj sezoni ne ostaju najjače i godinu dana kasnije.
Jedan od njih leži u činjenici da je NBA liga u kolektivnom ugovoru pooštrila propozicije kada je u pitanju porez na luksuz koji franšize moraju da plate ako prekorače seleri-kep ograničenja. Više vlasnici nisu voljni da izdvoje ogromne svote da bi zadržali sve igrače koji, samim pobedama i dobrim predstavama podižu sebi cenu i traže unosnije ugovore.
Primer Denvera je jedan od očiglednijih. Nagetsi nisu imali „snage“ da potpišu bogatiju saradnju sa Brusom Braunom, iks-faktorom sa klupe u osvajanju titule 2023. godine, dok sada nisu mogli da zadrže ni Kentevijusa Koldvel-Poupa. Obojica su potpisala neupredivo jače ugovore nego kada su stizali u Kolorado, a porez na luksuz bi bio nepodnošljiv za Denver.
Blažič: Da li sam odigrao poslednji meč za Sloveniju? Teško je sada reći…
Nije mnogo komplikovano ni objasniti kako funkcioniše plaćanje kada se prekorači seleri-kep (univerzalna granica za plate igrača za sve timove). Plaća se 1,5 dolara po dolaru koji se pređe. A što više se ode u „dubinu“, to sve postaje skuplje. Liga je uvela dodatne kazne (dodatnih dolar za dolar) za one koji prelaze granicu u tri od poslednje četiri godine.
Prošle sezone, naprimer, Golden stejt je platio neverovatnih 176,9 miliona dolara samo za porez na luksuz, Klipersi 142,4, Finiks 68,2… Sav taj novac se raspoređuje ravnopravno po drugim franšizama, tako da klubovi ne vole baš da jačaju protivnike, tako da se sve ređe odlučuju za bacanje para.
E, sada…
S obzirom na smer kojim liga ide sa taksama na luksuz, teško je navijačima da se identifikuju sa igračima koji sve češće traže nove sredine gde mogu da ih plate koliko oni misle da zaslužuju. Ovo pitanje postavljeno je Adamu Silveru, komesaru NBA, na konferenciji za medije u utorak uveče, posle Borda NBA.
„Ne verujem da se to razlikuje od ’hard-cap’ pravila u NFL“, rekao je Silver pomenuvši strogi propis u američkom fudbalu gde preko određene granice klubovi, jednostavno, ne mogu da idu.
„Da, neki igrači će menjati jer klubovi neće želeti da plaćaju uvećan i strožiji porez na luksuz. Ne kažem da ništa nije izgubljeno ovim pravilom, ali sumnjam da naš sistem sprečava da timovi odbrane titule. Da, sada je to manje izvodljivo, ali nismo uveli pravilo da bismo imali različite šampione. Više je u pitanju kvalitetna prilika za druge. Tu je sve pitanje balansa. Sednemo sa igračima, i jedni i drugi imamo veći interes – da napravimo najbolje moguće takmičenje“.
Svi oni su seli za sto i 2023 izglasali dodatne kazne za timove koji idu previše u zonu gde se plaća porez na luksuz. Ide se do limita prilikom sastavljanja tima za narednu sezonu (zamrzavaju se pikovi prve runde, ne može da se šalje novac za nekog igrača prilikom trejda, ne mogu da se potpišu pojačanja kojima je prošli tim otkupio ugovor).
Nije sve baš toliko jednostavno u NBA svetu. Ali, zato je ova organizacija najuspešnija u svetu sporta.
Bonus video:



stefan.zvicer
Razlog su pare, ne mogu da verujem
davidpantelic80
Svake godine neko novi iskoči, uvek ima iznenadjenja
biljana.rebec
Cudan smisao za biznis imaju u NBA,koji je nama Evropljanima stran!!!