Žeravica najtrofejniji, Ivković rekorder po broju mečeva, Pešić u Parizu prestigao Đorđevića

Podaci Dragana Martinovića, košarkaškog hroničara koji se bavi statistikama naše košarke pravo su blago. Ovoga puta zavirili smo u njegove tabele koje se tiču selektora naše reprezentacije. Os SFR Jugoslavije, preko SR Jugoslavije, SCG i Srbije.

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!

Uvereni smo da će vam biti zanimljivi, pogotovo što neki od njih do sada nisu objavljivani:

Ranko Žeravica je po broju medalja najuspešniji selektor naše reprezentacije svih vremena. U riznici saveza je sedam medalja sa Žeravičinim potpisom, među njima i najvrednija svih vremena olimpijsko zlato iz Moskve.

Medalju manje imaju Dušan Ivković i profesor Aleksandar Nikolić, s tim da je Duda osvojio olimpijsko srebro i više zlatnih odličja. Ivković je sa četiri zlata (jedno svetsko i tri evropska) jedinstven po broju najsjajnijih medalja. Pet ih doneo je Mirko Novosel, a Željko Obradović i Svetislav Pešić po četiri. Saša Đorđević je kao i Žeravica, Ivković, Obradović i Pešić, osvojio medalju na svakom od tri velika takmičenja.

tabela treneri 1Statistika: Dragan Martinović

• Rekorder po broju mečeva na klupi državnog tima je Dušan Ivković sa 250 utakmica, Žeravica je vodio tri manje, a Aca Nikolić 238. Preko sto mečeva imaju Novosel – 137, Obradović – 110, Pešić – 103 i Đorđević – 102.

• Najviše velikih takmičenja (OI, SP, EP) ima profesor Nikolić – čak 11, Žeravica i Ivković bili su selektori na devet, Obradović sedam, Pešić i Đorđević po pet.

• Po procentu pobeda najuspešniji je Ćosić sa 80,7 odsto, drugi je Novosel sa 79,6, slede Žeravica sa 79,4, Ivković sa 78,4, Đorđević sa 75,5 i Pešić sa 74,7 odsto. U prvih pet bi po procentu mogao da se svrsta i Igor Kokoškov sa 78,6 odsto, ipak, on je vodio samo 14 mečeva, daleko manje od pomenutih na listi.

Novosel je sa 88,9 odsto pobeda daleko ispred svih, ukoliko se uspešnost meri samo po mečevima na OI, SP i EP (bez kvalifikacija). Pešić ima okruglo 80, Žeravica 79,5, Ivković 73,3, a Obradović 73,1 odsto.

Žeravica drži i rekord po nizu mečeva na kojima je vodio plave, čak 187 utakmica uzastopno je bio na klupi. Sledi ga Aleksandar Đorđević sa 102 meča.

• Profesor Aleksandar Nikolić je sa reprezentacijom ostvario najviše uzastopnih pobeda reprezentacija – 21, Krešimir Ćosić je nanizao 19, Novosel u jednom naletu 18, zatim i 17. Žeravičin niz je 16 pobeda, a da je slavio u poslednjem meču SP 1970. protiv SSSR koji nije imao rezultatski značaj, bio bi ubedljivo ispred svih sa 31 uzastopnom pobedom, pošto je pre utakmice sa Zbornajom u Tivoliju dobio 14 utakmica. Saša Đorđević je dobio 15 mečeva u nizu.

tabela treneri medalje takmStatistika: Dragan Martinović

Svetislav Pešić je najstariji trener svih vremena koji je sedeo na klupi reprezentacije (75), Dušan Ivković je imao 70 godina na EP u Litvaniji 2013.

• Najmlađi treneri bili su Nebojša Popović, Aleksandar Nikočić i Bogdan Tanjević koji su čast da vode najbolje seniore dobili u 27, dok je Žeravica debitovao sa 31. godinom.

Srpska odbojka spala na samo jednu medalju – šta nam donosi budućnost?

Bonus video:

3 Komentara

    Kari je strasan, ima sve da ih prestigne

    Ovo je odlična statistika ali bi mi više vredelo da je uporedimo sa drugim svetskim selektorima, e mislim da bi se tek tada videlo koliko su naši selektori zaista uspešni

    Selektori naše reprezentacije su više nego kvalitetni i najzaslužniji za tolike uspehe na brojnim takmičenjima, legenda do legende

Postavi odgovor