Svake godine kada se podvlačila crta obično se dolazilo do zaključka da je reprezentativno leto za odbojku u Srbiji bilo uspešno. Razlog je jednostavan – ženska seniorska selekcija je toliko dugo dominirala i ređala medalje – da je sve ostalo bilo u senci. Nije se toliko pričalo ni o lošim mlađim kategorijama, ni o padu muške seniorke ekipe, ni o radu Odbojkaškog saveza Srbije, nepostojanju sistema, manjku stručnjaka… Tijana Bošković i drugarice su od 2015. na svakom velikom takmičenju uzimale odličje i tako činile da deluje da je u Srbiji sve što se odbojke tiče bajno.
Posle devet uzastopnih uspešnih leta, došao je trenutak kada su i te devojke stale. Eliminisane su u četvrtfinalu Olimpijskih igara i posle dugo vremena ostale bez borbe za odličje. U seniorskoj konkurenciji poslednji put bez medalje bili smo 2014. godine – muškarci su tada zauzeli deveto mesto na svetu, a devojke sedmo.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
Trofejni niz je završen, Pariz nije bio srećan ni za jednu od srpskih ekipa, a nisu se proslavile ni mlađe kategorije. Jedine koje su uspele da se popnu na pobedničko postolje su mlađe seniorke. Devojke koje sa klupe vodi Marijana Boričić uzele su srebro na Evropskom prvenstvu za igračice do 22 godine.
Treba pomenuti da je u toj kategoriji odigrano tek drugo EP, kao i da je u kvalifikacijama učestvovalo 15 ekipa (kod ostalih to je mnogo veći broj), a na šampionatu samo osam. Iza Srbije su ostale Ukrajina, Letonija, Češka i Portugal – što i nije tako teško… A i Turska i Poljska – što svakako jeste za pohvalu. Zlato su uzele Italijanke. Ne treba umanjivati rezultat Srbije, ali treba svako da bude svestan da konkurencija u ovom uzrastu nije paklena, kao i da učešće nije dozvoljeno Rusiji koja bi bila prvi kandidat za zlato.
Na EP su Srbiju predvodile sledeće igračice: Andrea Tišma, Nina Mandović, Jovana Punišić, Stefana Pakić, Nevena Sajić, Ksenija Tomić, Bojana Popović, Aleksandra Đorđević, Nađa Čikuc, Anja Zubić, Jovana Zelenović, Iva Šućurović, Branka Tica i Nataša Čikuc.
Jeste lepo što je došla medalja, ali ona nije nikakva slamka spasa. Nameće se pitanje koliko je ovaj rezultat bitan za budućnost srpske odbojke, koliko će vrhunskih igrača izaći iz te ekipe i ko će od njih biti standardni članovi seniorske selekcije…
Dve 20-godišnjakinje koje su se istakle tokom prethodnih sezona Hena Kurtagić i Aleksandra Uzelac su već zauzele mesta u najjačoj reprezentaciji. Nije bilo potrebe da učestvuju na ovom nadmetanju i idu korak unazad… Očekuje se da se proguraju i dokažu još neke igračice u narednom periodu. Otprilike to bi trebalo da budu kandidatkinje koje su ove godine dobile šansu u Ligi nacija – njih predvode Vanja Ivanović, Minja Osmajić, Maša Kirov…
MN Press
Ženska seniorska ekipa svakako ima još mnogo toga da kaže. Maja Ognjenović se oprostila, njenim koracima će još neke igračice, ali one koje ostaju sigurno će Srbiji doneti još mnogo radosti. Tu je Tijana Bošković, a ako se oko nje izgradi dovoljno dobar tim počeće neki novi niz medalja…
Ipak, treba biti oprezan i obazriv. Pronaći talente, raditi sa njima, dati im priliku u pravom trenutku, čuvati ih i gajiti. Pronaći dizača za budućnost – što će biti veoma teško. Treba pogledati širu sliku – dobro razmisliti o selektoru, o narednom olimpijskom ciklusu, pa i o sledećem. Napraviti jasan plan i sistem šta uraditi od onoga što imamo.
Zoran Terzić uz glasan smeh: Kad sam bio u Srbiji, više su me prozivali nego što su me hvalili
U ovom trenutku mlađe kategorije ne obećavaju. Posebno je razočarala kadetska selekcija (U18), koja je završila Evropsko prvenstvo sa učinkom 0-7, uz samo jedan osvojen bod. Dve godine starije devojke su zauzele sedmo mesto na EP sa skorom 4-3. Malo je pozitivnog što može da se izvuče iz njihovih učešća na kontinentalnim šampionatima.
Sijaset devojčica trenira odbojku, školske hale su prepune – a pitanje je zašto iz toga ne izlazi kvalitet, da li stručan kadar radi sa njima, da li je treniranje dostupno samo onima koje mogu da plate članarinu, da li će isplivati na površinu talenti koji finansijski ne mogu da isprate sve što se traži, da li u ključnim trenucima dobiju priliku oni koji to zaslužuju… Gde je tačno problem?
Đovani Gvideti priznao grešku: Da mogu da vratim vreme – Ligu nacija bih igrao s najjačim timom
Kad su odbojkaši u pitanju – medalje ovog leta nije bilo. Na prvenstvima do 18 i do 22 godine – Srbije nije učestvovala jer nije prošla kvalifikacije, a igrači do 20 godina su ove nedelje ostali bez polufinala na Evropskom prvenstvu u Vrnjačkoj Banji. Dalje su prolazile dve ekipe, a Orlići su bili u grupi peti.
MN Press
Seniori su doneli nešto pozitivno ove godine – kroz Ligu nacija su izborili učešće na Olimpijskim igrama. Da se to nije desilo – bila bi potpuna katastrofa. Ovako se Srbija vratila na olimpijsku mapu posle propuštanja Rija i Tokija. To jeste bitno…
Mada, posle oproštaja Atanasijevića i Podraščanina (sigurno i još nekih igrača), jasno je da mora da krene da se gradi neka nova priča. Sa smenom generacija žestoko se zakasnilo, rezultata već neko vreme nema, a ni vrhunskih talenata koji nadolaze… Veliki problem je i što sve manje dečaka bira odbojku. Svi koji su visoki bez dileme će se pre odlučiti za košarku. Posebno sada kada gledaju Zvezdu i Partizan u Evroligi, a teško da znaju u kojim takmičenjima učestvuju isti klubovi u odbojci. Na marketingu se generalno vrlo malo radi. Sa takvom promocijom nemoguće je privući i sponzore i decu i publiku…
Rekorder, duša tima, tihi lider, gospodin…
Vrlo je važno rešiti pitanje selektora i u ženskoj i u muškoj seniorskoj reprezentaciji. Pronaći pravo rešenje i odmah gledati ka Los Anđelesu. Graditi nove čvrste temelje… Bez Maje Ognjenović, Marka Podraščanina, Aleksandra Atanasijevića i ostalih koji još nisu javno rekli da je kraj. Baciti u vatru devojčice i dečake koji mogu za nekoliko godina da donesu nešto veliko.
I u mlađim kategorijama se treba pozabaviti selektorima. To je još jedna vrlo važna tačka u analizi, koja se i dalje čeka. Posle neuspešnog leta ljudi iz Saveza se još nisu oglasili. Ni reči u medijima nije bilo o rezultatima u Parizu, o mlađim kategorijama, o selektorima koji ostaju ili odlaze.
Nije problem ni što se desila samo jedna medalja. Posebno kad su mlađe selekcije u pitanju – važnije od rezultata je da se dobiju igrači za seniorski tim. Problem je što u ovom trenutku nema ni uspeha, a ni materijala za budućnost. Jasno je da se ni u prošlosti najčešće nije radilo sistemski, nije Savez imao osmišljen ne znam kakav plan… Pojavila se slučajno Tijana, pojavila se iz neke druge priče Brankica – sklopile su se kockice. Zoran Terzić je 20 godina na klupi pravio čuda sa onim što je imao.
Sad je već situacija drugačija. Problemi se nagomilavaju i sve više izlaze na videlo, a ne pojavljuje se nova Tijana. Ko zna – možda se i krije negde u Hercegovini, ali i do tamo mora neko da ode…
Bonus video:
vanicdusan01
Uvek smo bili dobri u odbojci i to što sad nema puno medalja ne znači da nam je budućnost odbojke ugrožena