Britanski "Tajms" o vrhuncu ironije: Đoković radi u korist drugih, a na njega su ljuti

U moru negativnih reakcija i uvreda koje je Novak Đoković dobio nakon što je uputio zahtev organizatorima Australijan opena kako bi pomogao svojim kolegama, najbolji teniser sveta ipak nije sam protiv svih.

Osim podrške koju dobija od porodice, prijatelja i navijača iz Srbije, ali i ostatka sveta, na stranu Novaka Đokovića, ovog puta je stao britanski “Tajms”.

Tačnije, novinar Metju Sajed, koji je novu kolumnu u pomenutom listu posvetio aktuelnim dešavanjima u svetu tenisa.

On je podsetio da je Đoković, kada je poslao zahteve, imao najbolje namere i to ne za sebe, već za druge, te da reakcija, pre svih Sema Grota i Nika Kirjosa koji je uvredio Srbina, nisu “na mestu”.

Pred vama je deo kolumne u kojoj Britanac, za promenu, staje na stranu Novaka Đokovića.

– Reakcija je bila intenzivna. Sem Grot, bivši australijski teniser je opisao Đokovića kao sebičnog. Nik Kirjos, bastion racionalnosti, opisao je Đokovića kao glupana. Mislim da je ovo više nego nefer. Novak ove zahteve nije uputio za sebe i u svoje ime, već u ime igrača čiji je on lider kao vođa PTPA (Asocijacije profesionalnih tenisera). Nikakav benefit neće dobiti od olakšavanja ovih restrikcija. U krajnem slučaju, ako su restrikcije lakše, njegovi protivnici će biti spremni da se bolje pripreme i da mu smanje šanse da osvoji turnir ove godine.

Ono što se čini izvesnim je da se galama protiv Novaka još jednom pokazuje da se u neželjenim situacijama jedna osoba može pretvoriti u gromobran za obeshrabrivanje. Teniski navijači su ljuti na njega zbog nefer uslova koje su uspostavili organizatori. Stanovnici Melburna, su ljuti jer je izdao preporuke za bolje uslove za profesionalne igrače. I onda imamo stotine i hiljade Australijanaca, koji njega i igrače ne žele da budu na tom mestu.

Novak jeste možda daleko od savršenog. Slažem se sa onima koji su ga kritikovali zbog smešnog događaja koji je organizovao prošle godine kada je mnogo igrača zaraženo korona virusom. Takođe, njegove stavove o vakcinama, i zbog toga što nije nosio masku. Ali, takođe, niko ne podseća da je izbacen sa US Opena jer je pogodio lopticom linijskog sudiju, iako je to uradio nenamerno.

Đoković sa terase spazio novinare pa im poručio: Ne morate da se krijete (VIDEO)

Ali, mnogi komentari zbog ovog specifičnog zahteva su histerični. Novak je izazvao bes i zbog svoje uloge predsednika unije igrača, kada je tražio veću raspodelu novca za tenisere sa velikih događaja. Trenutno igrači u NBA primaju 50 odsto novca od takmičenja, a takođe je isto i sa fudbalerima u Premijer ligi. S druge strane, na Grend slemovima teniseri dobijaju svega 14 do 16 odsto ukupnog prihoda, što je manje u odnosu na bilo koji drugi sport.

Novak se bori za svoju stranu. Govorilo se da je pohlepan, da je “narcis”, jer kako je moguće da tako bogat čovek traži načine da napuni džepove još više. Ali kada bolje istražite, shvatićete da ključne stvari u tim Novakovim zahtevima, nisu da se on obogati (verovatno će se penzionisati dok se ovakve promene ne uvedu), već da obezbedi više novca za Čelendžere i druge događaje koje igraju teniseri van 150 na ATP listi. Razuman zahtev je izgubljen usled sintetičkog negodovanja.

novak đoković-australijan open-karantin-metju sajed
Đoković je navikao da bude meta kritika (Foto: Guliver Images)

Kolumna Sema Grota koji kritikuje Novaka se citirala širom sveta. Mnogi su tražili da se zahtev Đokovića poveže sa nepovezanom pričom o devojci Bernarda Tomića, koja je rekla da ne voli izolaciju jer nema ko da joj opere kosu. Drugi, više ili manje, insinuirali su čak i da je novak anti-Australijanac.

Možda bi trebalo da završimo sa Nikom Kirjosom, čiji je tvit lajkovan više od 20.000 puta. Ovo je igrač koji je sramotio sport u seriji, ali koji nikad nije pokazao zrelost da se izvini. Dostigli smo vrhunac ironije kada Nik Kirjos kaže nekom da je budala – zaključio je Metju Sajed.

Direktor AO: Ako si najbolji, dobiješ bolje uslove, to je tako

Obavezno pogledajte: KONTAKT OSOBA | Fudbalski kutak: Udarac iz ugla #38

6 Komentara

    Svaka cast ovom novinaru, sve je lepo napisao.. Ako iko pomaze drugim teniserima, to je nas Nole. Izgleda da je danas lose pomagati drugima, jer u ovom svetu gde vlada zavist i mrznja covek ispada budala jer ne misli na sebe.

    Bas tako,a to je jako zalosno!

    sve lepo receno,ko misli da Novak ovo radi da bise obogatio,za njega moze samo da se kaze da je budala,Novak ima para koliko hoce,i to sve radi zbog drugih tenisera,da njima bude bolje,i bravo za Kirjosa,odlicno receno,najveca ironija je da on kaze nekom da je budala

    bravo Metju pravo u centar,i mnogo tvojih kolega to zna ali iz nekog razloga ne pisu tako,to samo oni znaju zbog cega tako rade,verovatno sto vole Federera ili Nadala,pa se tako ophode prema najboljem na svetu,koji to nikako nije zasluzio

    Ne mogu da verujem da je Britanski “Tajms” stao u odbranu Novaka ali apsolutno sam saglasan da je veoma ironično kad Nik Kirjos kaže za nekoda da je “budala”!

    Ni ja isto…pa Britanci su bili veciti Novakovi protivnici..otkud sada ova odbrana Đokovica.

Postavi odgovor