Tenis je u “ratu”.
Udruženje PTPA (Professional Tennis Players Association) podnelo je tužbu i okarakterisalo krovne tenisku organizaciju kao „kartel“. Dokumenta podneta sudovima u Njujorku, Londonu i Briselu optužuju ATP i WTA, Međunarodnu tenisku federaciju i Međunarodnu tenisku agenciju za integritet (ITIA). Šta organizacija osnovana od strane Novaka Đokovića i Vaseka Pospišića zamera i kakve promene predlaže u borbi protiv establišmenta belog sporta saznaćete u redovima koji slede.
Meridian sport te časti – registruj se, uplati 500 i preuzmi odmah bonus od 3.000 DINARA!
Renomirani “Gardijan” došao je u posed kopije tužbe u kojoj se na 163 strane iznose optužbe na račun krovnih organizacija tenisa.
Sve zbirno, PTPA, organizacija osnovana 2019. optužuje pomenuta tela za monopolističku kontrolu tenisa kroz sistematsku ekspoataciju igrača zarad lične dobiti čime ograničava njihove šanse za zarađivanjem novca.
Mežu glavnim tačkama kojima se PTPA bavi su raspored, ekspoatacija prava i monopolističke prakse pomenutih tela.
- Dogovori za suzbijanje konkurencije
ATP, WTA, ITF i ITIA se dogovaraju i prave aranžmane kako bi sprečili nadmetanje između turnira koji bu na kompetitivnom tržištu mogli igračima da ponude priliku za višu zaradu. Navodi se primer Masntersa u Indijan Velsu iz 2012. kada je direktor turnira Leri Elison pokušao da podigne nagradu za 1,6 miliona dolara više u odnosu na ostale turnire u pokušaju da privuče bolje igrače, više partnera za ustupanje tv pravca, povećanja prodaje ulaznica. PTPA tvrdi da je ATP plašeći se da bi ovo povećanje nateralo druge turnire da uvećaju nagradni fond “iznad godišnjeg iznosa dogovorenog od strane kartela”, i zbog toga su ga odbili.
2. Određivanje novčanih nagrada i smanjivanje zarade igrača
Usko u vezi sa prethodnom tačnom, pomenute organizacije odbijaju da odgovore na nesklad između novca generisanog od strane samog sporta i dela kolača koji pripadne igračima. U pitanju je procenat koji je manji u odnosu na druge sportove. Igrači zarađuju samo 17% od ukupne zarade, dok u drugim sportovima poput golfa, košarke i američkog fudbala taj procenat iznosi između 35% i 50%. US open je 2024. godine zaradio 12,8 miliona dolara od prodaje samo jednog koktela, što je suma koja je veća od iznosa isplaćenog šampionima u muškom i ženskom singlu – zajedno!
3. Poeni i sistem turnira
Među zamerkama je i veliko nezadovoljstvo trenutnim sistemom raspodele poena u muškom i ženskom tenisu. Sistem diktira na kojim turnirima igrači mogu da se takmiče, koliku kompenzaciju mogu dobiti i da li će dobiti priliku za sponzorstva zbog čega ih primorava da igraju na turnirima okrivljenih ako žele da budu deo profesionalnoj tenisa. Sve pomenuto u vezi je sa novim alternativim takmičenjima poput Ultimate Tennis Showdowna (UTS) i igrači zahtevaju slobodno tržište kako bi mogli da se takmiče na turnirima koji ih najviše interesuju (na primer kada bi i UTS donosio poene to bi moglo biti realizovano). Takođe to bi dovelo do sveopšteg uvećanja nagrada.
4. Kalendar
Jedna od najčešćih tema u poslednje vreme u tenisu, ali i drugim sportovima. PTPA kao i veliki broj igrača koji su mišljenje izneli u prethodnim mesecima veruju da trenutni broj turnira ostavlja premalo vremena za odmor i oporavak, a to ugrožava njihovo zdravlje i fizičku spremu. Vredi istaći da beli sport ima najdužu sezonu od svih sportova – skoro 11 meseci. Takođe, teniseri i teniserke pod velikim su finansijskim pritiskom zbog konstantne potrebe da putuju kako bi učestvovali na turnirima na različitim kontinentima. To posebno važi za igrači koji su slabije rangirani, samim tim i zarađuju manje. Od tenisa, u pravom smislu te reči živi možda samo najboljih 100-150 igrača na svetu.
5. Nepoštovanje prema teniserima i teniserkama
PTPA je prikupio najčešće žalbe u najskorijiem periodu. Pre svega – raspored mečeva. Dobar deo njih završava se u ranim jutarnjim časovima, potom različite loptice koje se koriste na turnirima, a to posledično dovodi do učestalijih povreda. Na kraju tu su i nesnosne vrućine koje su igrači primorani da trpe na nekim turnirima. Na primer:
“U Majamiju je teniser kolabirao tokom meča zbog ekstremne vrućine, bio primoran da se povuče, a potom i provede noć u bolnici oporavljajući se. Igračima se govori da to dolazi kao deo privilegije toga što su profesionalni teniseri”.
6. Finansijska ekspoatacija
Jedan od najvećih problema u današnjem svetu sporta: prava na Ime, sliku. U pitanju je intelektualno pravo svojine koje teniseri i teniserke ustupaju bez kompenzacije. Što ih sputava da stignu do sponzorstva izvan onog koji krovne organizacije odluče. U pitanju je monopolistička praksa koja prema mišljenju PTPA umanjuje zaradu i sposobnost igrača da pregovaraju o boljim uslovima rada.
7. Povreda prava na privatnost
PTPA u tužbi poziva na potrebu za većim pravom privatnosti za igrače, pre svega fokusirajući se na najčešće prakse. Primera radi tokom sprovođenja doping testa.
“Igrači su izloženi napdanim pretresima njihovih ličnih uređaja, nasumičnih doping testova usred noći, ili ispitivanja bez prisustva pravnih zastupnika. ITIA je suspendovala igračie bez da je proces izvela na ispravan način na temelju slabih ili izmišljenih dokaza. Telefoni igrača konfiskuju se i pretresaju bez njihovog pristanka”.
Ukratko, to su zahtevi od strane PTPA, organizacije koja od svog nastanka izražava nezadovoljstvo trenutnim stanjem svetskog tenisa. U više navrata ova organizacija digla je glas kako bi zaštitila i promovisala prava, zaradu, edukaciju, zdravlje i sigurnost profesionalnih igrača, muškaraca.
ATP i WTA u međuvremenu su se oglasili povodom tužbe.
Prenosimo najpre saopštenje ATP.
“Dok je naša organizacija ostala fokusirana na sprovođenje reformi od kojih bi igrači imali koriste na više nivou, PTPA je konstantno birala podelu i odvraćanje pažnje kroz dezinformisanje. Pet godina od svog nastaka još uvek nisu uspeli da stignu do značajne uloge u tenisu, zbog čega njihova odluka da podnesu tužbu u ovom trenutku nije iznenađujuća. Snažno odbacujemo njihove tvrdnje, smatramo da su bez onova i energično ćemo braniti svoju poziciju. ATP ostaje posvećen kontinuiranom rastu, finansijskoj stabilnosti i najboljoj mogućoj budućnosti za naše igrače, turnire i navijače.
Odgovor slične sadržine imala je i WTA.
Bonus video:
srboljub.birmancevic
Ništa Novak ovime neće postići, da li smo do sada čuli da je iko uspeo srušiti bilo koji kartel, ovo će samo da navuče gnev svih prema Novaku, ispašće da je nezahvalan iako svi shvatamo koliko nepravilnosti i iskorištavanja tenisera ima u tim organizacijama.
kluka4002
Ne znam zašto se uopste zamara santom nema od toga vajdec