ČELSI - BARNLI 1960: Zlatni dani Barnlija, šestica u mreži Građana i čuveni Džimi Grivs na terenu

Nikakve poteškoće ne postoje oko procenjivanja ko je veliki favorit u utakmici koju će u ponedeljak uvele na Old Trafordu odigrati Čelsi i Barnli, ali kada su u pitanju ovi klubovi, situacija nije oduvek bila takva.

Plavci su izraziti favoriti u ovom duelu i to iz više razloga. Veći kvalitet sastava je onaj osnovni, do koga se dolazi konstantnim velikim ulaganjima i postavljanjem ciljeva na visok nivo. Drugi razlozi leže u želji da se posle jedne godine pauze, klub vrati u Ligu šampiona. Doduše, Čelsi to može i kroz Ligu Evrope gde mu predstoji polufinale sa Jovićevim Frankfurtom, ali je kraći put verovatno kroz Premijer ligu.

Ekipi Mauricija Sarija u prilog ide i to što su sva tri konkurenta preko vikenda izgubili svoje mečeve  – Totenhem od Mančester Sitija, Arsenal od Kristal Palasa, a Mančester Junajted od Evertona. Ako se izuzme to što je Čelsi izgubio na oba gostovanja u Liverpulu, ekipa je generalno u dobroj formi, a osim od Liverpula i Evertona, Čelsi je u poslednja dva meseca bodove gubio samo od Vulvsa (1:1).

Barnli još nije siguran u Premijer ligi

Barnli matematički još nije osigurao opstanak, ali razlika koja u odnosu na Kardif iznosi osam bodova, praktično garantuje i sledeću sezonu u prvoligaškom društvu. Ekipa koju vodi Šon Dajč je povezala tri pobede i de fakto joj nedostaje samo bod da reši sve dileme. Barnli je prošle sezone iznenadio Čelsi nasred Stamford Bridža i svoje navijače podsetio da istorija ova dva kluba sadrži i doba kada to nije bilo tako neobična stvar.

Poslednja pobeda na Enfildu: Liverpul – Čelsi 2012

Za razliku od svog rivala, Barnli može da se podiči time što je jedan od dvanaest klubova koji su 1888. godine osnovali najstarije fudbalsko takmičenje na svetu – englesku Prvu diviziju. Englezi drže do tradicije, tako da se i ovaj podatak ima u vidu i pred ovaj susret bez obzira što protivnici odavno nisu na istom nivou uspeha ni na ostrvu, a pogotovo u Evropi. Barnli je mnogo ranije osvojio prve trofeje nego Čelsi. Klaretsi su šampioni Engleske postali jop 1921. godine, a FA kup uzeli sedam godina ranije. Čelsi je međutim, do prve titule došao tek polovinom pedesetih godina prošlog veka, a do prvog trofeja pobednika FA kupa 1970. godine.

Decenija u kojoj su Plavci ,,debitovali” kao šampioni i sledeću titulu čekali sve do Murinja, je ujedno i ona koja se završila titulom koja je otišla na Tarf Mur. Barnli je u sezoni 1959/60 postao šampion svoje zemlje po drugi i poslednji put. Tih je godina Barnli bio ekipa sa mnogo više uticaja na engleski prvoligaški fudbal. Posle osvajanja titule na kraju spomenute decenije, Klaretsi su još nekoliko puta bili među prva tri tima. Zlatno doba kluba je okončano početkom sedamdesetih, otkada su tavorili u nižim divizijama sve do nedavno.

Džimi Grivs je u to doba bio najbolji napadač Plavaca

Barnli ima samo dve pobede manje od Čelsija u međusobnim duelima (36:38), a najbolji period u mečevima protiv Plavaca je imao između 1958 i 1963 godine kada je na jedanaest utakmica (februar 1958-avgust 1963) pobedio šest puta, a izgubio samo dva susreta. Ekipu je vodio Hari Pots, a glavni igrači su bili dva Džimija, Adamson i Mekilroj. U to vreme je za Čelsi igrao čuveni engleski napadač Džejms Džimi Grivs, reprezentativac i osvaja Svetskog kupa 1966. godine.

U oktobru 1960. godine, Barnli demolira svog prtivnika na Stamford Bridžu rezultatom 6:2. Drugi gola za domaćina je dao upravo Grivs, a strelci za Barnli su bili Robson (3), Mekilroj (2) i Miler.

 

Postavi odgovor