Kao dobar dan. Tako se plasirala Srbija na Evropsko prvenstvo. Arhitekta novog uspeha Orlova je neponovljivi Svetislav Pešić.
Na veliko zadovoljstvo čitave reprezentacije, selektor je nedavno stavio paraf na ugovor do 2025. godine. Pola posla je završeno, sada se čeka leto i novi pohod na medalju.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
“Čestitam igračima, za nas je važniji pristup, stav, odnos koji su imali od prvog minuta. Ovo je bila važna utakmica za nas zbog mnogo razloga. Naš glavni cilj bio je da pobedimo i da se kvalifikujemo za EP. Očekujemo isti pristup i u narednim utakmicama u februaru. Bez obzira što smo se kvalifikovali, hoćemo da pokažemo napredak kao tim i u februaru, nemamo druge utakmice u reprezentaciji osim tih. Probaćemo i videćemo kakvo će stanje da bude tada i da li će FIBA i Evroliga da postignu dogovor. Nadam se da ćemo tada moći da računamo na sve igrače koji budu u Evropi. Želim da pohvalim i atmosferu, srećni smo zbog toga. To je mnogo pomoglo našim igračima u Pioniru”, rekao je Pešić na početku konferencije.
Na slikovit način je objasnio kakve košarkaše vole.
“Ozbiljnost i odnos prema igri koji je pokazan. Znam da sam i ja, da sam u publici, imao bih komentar da Danska nije taj nivo i slažemo se da nisu na nivou našeg talenta, ali su pokazali borbu do poslednje sekunde, igrali su odbranu. Pitaćete kolege, ali se retko dešava da mi dominiramo i rezultatom već u prvom poluvremenu, a da u drugo uđemo i da bude takvo zalaganje. Mi smo dobili treću četvrtinu, pa i četvrtu, kada je dobijena utakmica. Tako je bilo i u Kopenhagenu gde smo imali preko 20 poena prednosti. Razgovarali smo na tu temu i osećam se ponosan, ne samo zbog velike pobede. Ne živimo u iluziji, ali smo srećni da su igrači pokazali ozbiljnost, profesionalni odnos. Pristup koji hoćemo da zadržimo. Znam da vi volite umetnike, ali ja volim ratnike, jer su ratnici uvek spremni da daju sve. Radimo na pripremi, jer loša priprema znači loše rezultate.”
Dočarao je selektor značaj reprezentacije za mlade igrače.
“Nema love kada igrate za reprezentaciju, samo trener zarađuje, ja sam neki profesionalac pa zarađujem. Šta dobiješ od reprezentacije? Treniraš sa najboljima, pa dođu Svetsko prvenstvo, Evropsko, Olimpijske igre, pa se meriš, da vidiš dokle si stigao, to treba da bude izazov za svakog igrača. Ja nisam nikada video da je umetnik postao ratnik, a doživeo sam da vidim da ratnik postaje umetnik.”
Pešić je objasnio koliko mu prija rad sa momcima.
“Uživao sam i ja sa njima, igraju oni mnogo utakmica, sezona je naporna u Evropi, teža nego u NBA. Ovde svaka utakmica mora da se dobije. Zvezda i Partizan moraju da dobiju svaku utakmicu koju igraju, svaka utakmica je na život i smrt. Ogroman je napor. Ja sam malo slobodniji, imam više vremena, pa jedva čekam da ih vidim da i ja malo nešto odradim. Definitivno. Znate kako smo u novembru 2021. godine igrali sa Letonijomm kada je bilo 500 gledalaca, sada ima 7-8.000 što znači da smo u svemu napredovali.”
Selektor ne radi samo na terenu, već veliki deo posla obavlja van njega.
“Šta dalje? Idemo na večeru, pa svako na svoju stranu. Gledaćemo da vidimo februar najbolje što možemo. Da ostvarimo i dalje te kontakte sa igračima koji nisu imali šansu da igraju u Evropi i u NBA. Ja ih treniram kroz razgovore, kroz posete. Da im pomognem, da im uputim neki savet. Ima mnogo utakmica, nema ništa gore nego kada ne igraš i odustaneš i da treniraš, to je najgora greška koja može da se desi nekom igraču. Nikada ne znaš kada će trener da te pozove. Zamisli da te trener pozozve, a ti nisi spreman. Moraš da budeš spreman da uletiš naglavačke na teren i da kažeš treneru da te zaboravio, ali da si ti spreman, to je tako u sportu. Doživeo sam to i kao igrač. Ljut sam na trenera što me ne pušta, pa mi traži da uđem, a ja nespreman, pa on pokaže da je u pravu i da nije na tom nivou.”
Dobio je konkretno pitanje o Dušanu Beslaću…
“Ne bih o pojedincima, onda bih morao o svih 16 igrača da pričam. Ekipa se pravi od igrača spoljnih i unutrašnjih. Nema perfektnog igrača. Nije lako da ulaziš sa klupe. Ne mogu oni da vode ekipu i da nose odgovornost ako nemaju igrača kao što je Beslać na primer koji može mnogo stvari da uradi. Mi Jokića imamo, nadamo se da će igrati i on i oni najbolji. I Nikoli Jokiću trebaju oni koji će da mu pomognu, kao što on pomaže drugima. Teško da Beslaš može da bude Jokić, ali teško i da Jokić može da bude Beslać. Balans u ekipi mora da se nađe, da se zna ko kosi, a ko vodu nosi. Ispao mu je prst, nadam se da nije ništa ozbiljno što se povrede tiče. Kod mene je tu, računamo na njega.”
Srbija ima mnogo talenta. Nadolazeće generacija raduju selektora…
Ovo im je nova motivacija sigurno. Imaju priliku da treniraju sa najboljim igračima Srbije i to se vidi na svakom treningu, u komunikaciji, da su srećni što su tu. Neka nastave da treniraju, da se bore. Svi su tu, svi su na spisku. Pratimo ih, gledamo ih, razgovaramo sa njima i trenerima, držimo kontakte. Dobri su. To je ta generacija 2004, 2005, 2006. godište, ima nekoliko igrača. Dvojica su se povredili, Topić i Đurišić i bili su na operaciji. I generacija koja je osvojila juniorsko prvenstvo u Beogradu. Ima izuzetno talentovanih igrača. Nemamo ih puno kao što je bilo nekada u Jugoslaviji. Zato moramo da se posvetimo selekciji i njihovom napretku. Ima nekoliko igrača, možda ove, možda sledeće godine, na visokom nivou, fali im iskustvo, jake utakmice, treninzi. Niko nije postao igrač na treningu. Mora da ima jake utakmice, da nosi odgovornost, da igra protiv najboljih i to je sada kod nas problem, malo taj sistem takmičenja, ali da ne ulazim sada u to”, zaključio je Svetislav Pešić po plasmanu na Evropsko prvenstvo.
Bonus video:



Goran Munic
Kari uvek oduševi sa svojom izjavom.
stanko.trkulja
Verujem da je velika većina nas koji delimo stav sa Pešićem