Ko su najbolji strelci Evrope? Kejn suvereno vlada, Haland ni u TOP 5, tu je i nekadašnja Zvezdina želja

Prošla je trećina (negde i malo više) šampionata u najjačim evropskim ligama. Još uvek smo daleko od borbi za trofeje i raspodelu evropskih ulaznica, ali je zanimljivo da napravimo presek – ko su trenutno najbolji strelci u Evropi?

U obzir smo uzeli gotovo sve najjače lige. Od španske i ruske do engleske i turske. Zapravo, na spisku su se našli igrači iz 15 najjačih liga (bez srpske, mada ćemo malo i o njoj) Evrope i naravno, govorimo samo o ligaškim golovima.

Uglavnom, najefikasniji strelac u Evropi u ovom trenutku je Hari Kejn. Englez je trenutno na 18 golova iz 11 utakmica i ukoliko tako nastavi oboriće rekord Roberta Levandovskog od 41 gola u jednoj sezoni Bundeslige.

Verovatno je iznenađenje za one slabije upućene, ali drugo mesto zauzima Santijago Himenez iz Fejnorda. Meksikanac je za vikend spakovao het-trik Ekscelioru (4:2) i tako izborio visoku poziciju. Navodno se za usluge 22-godišnjaka raspituje čak i Real Madrid…

Da se nije povredio, Seru Girasi bi verovatno imao i više golova kraj imena. Ovako je sa 15 trenutno treći najbolji strelac Evrope. Sa otkupnom klauzulom od tek 17.000.000 evra, teško će se još dugo zadržati u Štutgartu.

Dalje ide Kilijan Mbape. Francuz nastavlja da dokazuje da je među najboljima na svetu. Ove sezone na kontu ima 14 golova na tek 12 utakmica.

23298711946376
Mbape

Iznenađujuće, ali peto mesto zauzima još jedan napadač iz holandske lige, a radi se o Vangelosu Pavlidisu iz AZ Alkmara. I on ima na kontu isto golova kao i Mbape, s time da ih je postigao za 64 minuta na terenu više.

U Top 5 nije Erling Haland koji je mesto našao na šestom mestu. Norvežanin je u izuzetnoj formi. Za vikend je matirao odbranu Liverpula (jedino protiv Brentforda još nije pogodio u Premijer ligi) što mu je donelo 14. pogodak, ali na 13 utakmica.

Sedmo mesto drži Lautaro Martinez iz Intera. On je pogotkom protiv Juventusa došao do 13 gola u Seriji A iz isto toliko utakmica. Nije ni čudo što se nero-azuri uprežu iz petnih žila da mu produže ugovor.

Na osmoj poziciji je nekadašnja želja Crvene zvezde, a danas član Zenita – Mateo Kasijera. Kolumbijac je na učinku od 12 golova iz 14 utakmica i deluje nezaustavljivo.

Jedini na listi koji nije napadač u Top 10 je neverovatni Džud Belingem. Vezista Real Madrida je u Primeri na učinku od 11 golova iz 12 utakmica, a sledi ga igrač za kojeg se pominjalo da bi mogao u Kraljevski klub – Mauro Ikardi. Igra Argentinac fantastičnu sezonu koju ukrašava sa trenutno 11 golova iz 13 utakmica.

1036307162

Lista Top 10 najefikasnijih napadača Evrope:

1. Hari Kejn (Bajern Minhen) – 18 golova na 12 utakmica za 1.052 minuta na terenu.

2. Santijago Himenez (Fejnord) – 16 golova na 13 utakmica za 1.039 minuta na terenu.

3. Seru Girasi (Štutgart) – 15 golova na 10 utakmcia za 698 minuta na terenu.

4. Kilijan Mbape (PSŽ) – 14 golova na 12 utakmica za 971 minuta na terenu.

5. Vangelis Pavlidis (AZ Alkmara) – 14 golova na 12 utakmica za 1.035 minuta na terenu.

6. Erling Haland (Mančester siti) – 14 golova na 13 utakmica za 1.115 minuta na terenu.

7. Lautaro Martinez (Inter) – 13 golova na 13 utakmica za 1.074 minuta na terenu.

8. Mateo Kasijera (Zenit) – 12 golova na 14 utakmica za 1.143 minuta na terenu.

9. Džud Belingem (Real Madrid) – 11 golova na 12 utakmica za 1.025 minuta na terenu.

10. Mauro Ikardi (Galtasaraj) – 11 golova ma 13 utakmica za 1.104 minuta na terenu.

PARTIZAN CUKARICKI 40 1

Dalje, po 10 golova su postigli u nacionalnim šampionatima Edin Džeko (Fenerbahče), Simon Banza (Braga), Luk de Jong (PSV), Mohamed Salah (Liverpul), Abubakari Koita (Sent Trujden), Mame Baba Tijam (Kajzeri) i Kevin Denki (Serkl Briž).

U ovu gornju kategoriju je moglo da se nađe i ime Mateusa Saldanje iz Partizana koji je takođe 10 puta matirao protivničke napadače. Za njim, kada je reč o Super ligi Srbije idu Žan Filip Kraso iz Zvezde, Borisav Burmaz (Voždovac) i Marko Luković (IMT) sa sedam pogodaka.