Lala je na terenu za basket okupio Crnogorca, Slovenca, Bosanca, dvojicu Srba i njima pridodao jednog Kineza. Nije vic, već daleko ozbiljnija priča u koju je uključen i kineski kapital. U toj priči je i jedan reprezentativac koji je odigrao značajnu ulogu u plasmanu svoje zemlje na ovogodišnje Evropsko prvenstvo.
Vest da je Tuluz savladao Liman i osvojio Masters u Amsterdamu bila je povod da pogledamo sajt Svetskog tura basketaša. Startna ideja da vidimo kako su Mihailo Vasić, Marko Stevanović, Andreja Milutinović i Nemanja Žigon izgubili finale u produžetku, dovela je do druge dve zanimljivosti.
Prva da je Vračar, tim sastavljen od mladih reprezentativaca koji je oformio KSS igrao već drugi masters ove sezone i stao u četvrtfinalu. Druga, čak i intrigantnija zanimljivost bila je sastav kineskog Hangžua: Miloš Jovanović (Nikšić), Milan Kovačević (Ljubljana), Aleksandar Lazić (Vlasenica), Filip Kaluđerović i Goran Vidović (Novi Sad) i Juičao Ju.
Crnogorac, Slovenac, Bosanac i dva Srbina zahvaljujući Milanu Isakovu našli su se na terenu za basket u Novom Sadu, formalno u dalekoj Kini. Nekadašnji trener Limana, kasnije selektor Rusije i Austrije, formirao je ekipu koja je na mastersu u Čengduu i sada u Amsterdamu dogurala do polufinala. Početkom maja su ih zaustavili Holanđani, sada basketaši Limana… A kako stvari stoje uskoro bi mogla i do trofeja.
„Prilikom selekcije tima svidela mi se ideja da napravimo neki ’rijunion’ Jugoslavijebez primesa politike. Da bude nešto pozitivno, a ne da se stalno nešto razdvajamo” počeo je Isakov (levo na slici dole) priču za Meridian sport iz voza koji je hitao ka amsterdamskom aerodromu.

Interesantna je i priča o nastanku Hangžua.
„Na Dalekom istoku sam radio već neko vreme, kad je jedan uspešni i bogati poslovni čovek iz Kine koji voli košarku poželeo da kupi jedan KBA klub. Predložio sam mu da prvo počne sa manjim ulaganjem, da napravi basket tim, jer je i to olimpijski sport. A da potom ukoliko mu se svidi kupi košarkaški klub. I tako je krenulo”.
Prve godine rezultat je bio solidan, ali ne i u skladu sa ambicijama Isakova. Razlog morao je da radi na dva razboja u klubu i reprezentaciji Austrije. Sad je, naglašava, dao pun gas u Hangžuu.
„Vidović i Kovačević ja smo u suštini počeli ovaj projekat. Ove godine smo dodali predstavnike BiH i Crne Gore, priključili Lazića i Jovanovića. Kaluđerović je moj đak još iz košarke pet na pet, koji igra basket u kineskoj ligi još od 2019. Na turnirima u Aziji u tim uključujemo i kineske igrače iz našeg drugog tima koji igra samo tamošnju ligu. Taj tim vodi Nebojša Bošković, bivši trener Partizana, a za njih igra Nikola Kovačević nekadašnji reprezentativac do 23 godine, koji je igrao za Zemun.”
Ekipa za FIBA čelindžere i masterse živi i trenira u Novom Sadu.
„Kad je turnir u Aziji odemo nedelju, dve ranije ili ostanemo desetak dana posle turnira da sa njima treniramo i sparingujemo. U Huangžuu imamo fenomenalne uslove za rad”, objašnjava Isakov kako funkcioniše sistem.
Zanimljivo je i to da cilj koji je vlasnik Huangžua postavio pred ekipu je ostvarljiviji od onog koji su sami sebi zacrtali.
„U suštini cilj je ulazak na finalni masters. A igrači i ja ciljamo na najvišu kotu, da na kraju osvojimo titulu. Već sam godinama u ovom sportu i nekako bih potcenio i sebe i momke kad bi nam cilj bio samo ulazak na završni turnir.”, zaključio je Isakov, koji je igračima posle dva i po meseca paklenog rada dao sedam slobodnih dana.
Da priča u kojoj su Lala, Bosanac, Crnogorac, Slovenac i Srbi ne mora da bude vic pokazalo se u sportu u kom je Srbija godinama vodeća na svetskoj rang listi. Dva mastersa su bila dovoljna da svima postane jasno kako će se ’kineska ex-Yu’ ekipa i te kako pitati za raspodelu bodova i pehare u ovoj godini.
Najveći adut ovog tima je Aleksandar Lazić, čovek koji je u novembru Hrvatskoj ugasio nade u plasman na Evropsko prvenstvo i preusmerio je u pretkvalifikacije za Svetsko prvenstvo. Ne u basketu, već u košarci.
Uz njega su Novosađani Kaluđerović i Vidović koji su se basketom ’inficirali’ u podmlatku Limana. Vidović je bio reprezentativac Srbije do 23 godine. Milošu Jovanoviću (30, 199), mašinskom inžinjeru iz Nikšića svojevremeno osnivaču ekipe Podgorica Kodio, želja je da Crnoj Gori donese olimpijsku medalju, dok je Milan Kovačević je bio kadetski reprezentativac Slovenije, igrao za Slovan, Sežanu, Triglav, pa se prestrojio među basketaše.
Bonus video:
kluka4002
Šta tade ovi momci nepobedivi su , sjajan tim su napravili svako svoj posao na terenu radi savrseno milina ih je gledati kako plesu